Italové zaplnili pláže i bary, policie rozdávala tučné pokuty

První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si stěžují na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty, informovala dnes agentura APA.

Ilustrační fotografie

Mladí lidé se scházeli v centrech měst před hospodami a bary, které mohly v pondělí po dvou měsících nucené uzávěry opět otevřít. Většinou na sobě neměli roušky a nedodržovali ani pravidlo nutného rozestupu. V hlavním městě Římě byly v akci tisíce policistů, kteří kontrolovali zejména čtvrti, kam Římané obvykle vyrážejí za zábavou.

Poté, co se v centru začali nadměrně shlukovat lidé, nařídil starosta koronavirem značně zasaženého severoitalského města Brescia, aby zdejší podniky zavřely už v 21:30. K podobnému opatření se uchýlila i středoitalská Perugia. Starosta Verony Federico Sboarina rozhodl, že alkohol budou moci lidé konzumovat až do 2. června pouze u stolů. Místní omladině vytkl, že po sobě nechává nepořádek v podobě prázdných láhví, plastů či jiného odpadu.

Guvernér Lombardie Attilio Fontana pohrozil znovuzavedením omezení pohybu, pokud nebudou obyvatelé dodržovat preventivní opatření proti šíření nákazy. Podle něj není možné riskovat opětovný nárůst případů infekce a tím znehodnotit oběti na životech v uplynulých měsících.

Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová chování mladých kritizovala. "Po tak dlouhé době doma překračují hranice, které dosud dodržovali. Doufám, že převládne rozum, protože nyní musíme být obzvláště obezřetní," řekla členka italské vlády.

Denní bilance obětí koronaviru se v Itálii v sobotu oproti předchozímu dni dále snížila. Během 24 hodin zemřelo 119 lidí, přičemž v pátek hlásily úřady úmrtí 130. Celkový počet zemřelých od začátku pandemie v Itálii vzrostl na 32.735. Lidí s nemocí covid-19 je momentálně v Itálii téměř 58.000.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky