Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globus zavádí Modré hodiny: První řetězec v ČR zpříjemní nákupy lidem s autismem

Globus
Globus
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Globus jako jediný řetězec v Česku přizpůsobuje nákupní prostředí pro děti i dospělé s autismem. Každé úterý odpoledne zavádí takzvané Modré hodiny, během nichž budou v obchodech ztlumená světla a ztišené kasy, vypnuté rádio, nápomocné budou i mapy pro snazší orientaci na prodejně a speciálně vyškolený personál.

Podle odborníků je to dobrá zpráva pro všechny lidi trpící autismem a jejich rodiny. Globus projekt úspěšně odzkoušel už v několika hypermarketech, všude spolupracuje na ideálním nastavení se spolkem ADAM - autistické děti a my, z. s., jejichž autističtí klienti se díky opatřením při nákupech cítily lépe. Modré hodiny nyní fungují v Globusu v Ostravě, Opavě, Olomouci a Havířově a od 25. února v Praze Štěrboholech. Do konce letošního června by měly být ve všech hypermarketech Globus. Podívejte se, v čem spočívají Modré hodiny na videu

Člověk bez autismu si to neumí představit. Ale pro děti s poruchou autistického spektra a jejich rodiny může být těžká každá průměrná životní situace. Malý člověk je izolován ve vlastním světě, jehož hranice lze jen obtížně překročit. Dítě je osamoceno v sobě, důvěřuje jen svým blízkým a známému prostředí, které by ideálně mělo být oproštěné od zbytečných hluků a lidských kontaktů. Pocity, jak se cítí autistické dítě v běžně hlučném prostředí, přibližuje psycholog, psychoterapeut spolku ADAM – autistické děti a my, z. s. Mgr. Přemysl Mikoláš: „Představte si, že jste na koncertě Iron Maiden, tedy velmi hlučné kapely, a sedíte v bezprostřední blízkosti beden. K tomu se vás někdo v davu dotýká, nemáte osobní prostor, přidají se pyrotechnické efekty, křik a hluk lidí kolem, kteří mávají rukama, někdo má vlajku atd. A postupně se dostáváte do přetížení.“ Dodává, že například v obchodě je důležité, aby autistické děti spolu se svými rodinami měly zajištěno co nejširší psychické bezpečí v daném prostředí s ohledem na zvládnutí procesu nákupu. Zažijí tak úspěch ze zvládnutí situace a otevírá se tím i prostor pro sebepoznání, další učení a rozvoj samostatnosti a sebeobsluhy. 

Novými adaptačními prostředími pro autistické osoby včetně dětí mohou být hypermarkety Globus. Společný projekt hypermarketů a spolku ADAM – autistické děti a my dostal název Modré hodiny. Modrá barva je barvou komunikace a sebevyjádření, což jsou oblasti, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže. Cílem projektu je nabídnout pomoc a usnadnit autistickým dětem a jejich rodičům nákup za vlídnějších podmínek. Modré hodiny vznikly na základě podnětů samotných dětí s autismem, které v rámci terapií absolvovaly cvičné nákupy v doprovodu psychologa. Jejich postřehy byly následně konzultovány s vedením Globusu a všechny realizovatelné návrhy byly uvedeny do praxe s ohledem na bezpečnostní a provozní předpisy hypermarketu. 

Aneta Turnovská, tisková mluvčí Globus:

„Vytváříme přátelské prostředí pro lidi s poruchou autistického spektra. Spolu s odborníky jsme dokázali upravit nákupní podmínky tak, aby se lidé včetně malých dětí s poruchou autistického spektra nelekaly a nebály. Takzvané Modré hodiny znamenají, že každé úterý mezi 15. a 17. hodinou jsou v našich hypermarketech tlumeny zvuky pokladen, je vypnuté rádio, ztlumená světla a je připraven proškolený personál. Zákazníkům jsou k dispozici mapy prodejny a přehledné piktogramy jednotlivých oddělení na podlaze. Zaměstnanci Globusu se učí nehodnotit, ohleduplně se zeptat, realizovat podporu a pomoc v souladu s odpovědí rodiče autistického dítěte, případně odklonit zvědavé diváky. Takto to funguje už druhým rokem v Globusu v Havířově, na tamní zkušenosti jsme navázali i v Opavě, Olomouci, Ostravě a nyní také v Praze Štěrboholech. Počínaje letošním červencem budou k dispozici Modré hodiny ve všech šestnácti našich hypermarketech napříč Českem.“ 

Víme, proč to děláme

„Mnozí rodiče potvrzují, že během Modrých hodin zvládají nákupy lépe, protože prostředí je méně rušivé a umožňuje jim soustředit se na nácvik. Z průzkumu, který jsme mezi rodiči udělali jasně vyplynulo, že tento čas využívají k nácviku, třeba zajdou koupit jen jednu oblíbenou potravinu dítěte. Nechtějí se uchylovat k alternativním způsobům nákupu jako online nákup nebo zajit nakoupit, když mám pro dítě zajištěné hlídaní, ale postupnými kroky ve vstřícném prostředí zkoušet s dětmi pro ně tolik nekomfortní situace. Ačkoliv ne všechny děti mohou nákupy zvládnout bez obtíží, mnoho z nich má díky Modrým hodinám možnost se v klidnějším prostředí postupně učit, což je pro jejich rozvoj klíčové. Pro samotné rodiče je nákup s autistickým dítětem často stresující, o to více proto oceňují vstřícnost prodavaček v Globusu, jejich klidný tón hlasu, trpělivost a laskavý úsměv, který jim usnadňuje těžkou situaci lépe zvládnout,“ říká Marie Gerdová, ředitelka ADAM – autistické děti a my, z.s. Postupem času se ukázalo, že Modré hodiny v hypermarketech Globus vítají ale nejen děti s poruchou autistického spektra a jejich doprovod, ale také senioři nebo lidé s dalšími onemocněními včetně trpících epilepsií. 

Modré hodiny odstartovaly před dvěma lety v Havířově

Projekt Modrých hodin v Globusu je pečlivě odzkoušený, nejde o žádnou nahodilou promo akci. Od jara roku 2022 ho totiž provozuje v havířovský Globus ve spolupráci s ADAM – autistické děti a my, z. s. Organizace každé úterý adaptuje autistické děti na běžné situace v obchodě. Ke zvládnutí například obyčejného nákupu muselo být učiněno mnoho kroků a opatření. Zkušební návštěva dětí s autismem probíhala dokonce za účasti zkušeného psychologa, který definoval, co je potřeba upravit, aby se děti cítily v prostředí obchodu co nejlépe. Pro Modré hodiny bylo vybráno úterý odpoledne mezi 15. a 17. hodinou, kdy bývá v obchodě nejméně zákazníků, ztišily se hluky pokladen, rádia, ztlumila světla a na prodejně je i proškolený personál. 

Témata:  Globus autismus

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

9. dubna 2025 10:52

Česko plné radarů! Seznam 984 míst, kde dnes můžete být změřeni za překročení rychlosti

Desátý ročník masivní policejní akce Speed Marathon začne ve středu 9. dubna půlnocí. Tento víkend se po celé zemi objeví desítky dopravních hlídek. Kde všechno budou policisté měřit rychlost?

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy