Fungování škol na podzim bude záležet na epidemii a doporučeních ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo školství v současnosti neví, jaká pravidla budou ve školách platit při případném zhoršení epidemie covidu-19 na podzim. Záležet to podle úřadu bude na vývoji epidemie a doporučeních ministerstva zdravotnictví (MZd). Na dotaz ČTK to dnes uvedl odbor vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství (MŠMT).

Ilustrační fotografie
reklama

"MŠMT situaci ohledně covid-19 monitoruje. V tuto chvíli nelze předvídat, jaký bude vývoj a dynamika šíření viru. Na vývoj a opatření se váží i případná doporučení a opatření ze strany MZd. V dané věci pravidelně komunikujeme s MZd,“ uvedl úřad. Na dotazy, zda může ministerstvo školství vyloučit opětovné uzavírání škol a přechod na výuku na dálku nebo jestli by se do škol mohly vrátit roušky, odpověď neupřesnil.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se minulý týden zastavil. V úterý se v Česku potvrdilo 450 nových případů koronaviru, to je o 137 víc než před týdnem. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale v posledních dnech stagnuje kolem stovky. Stejně nízké číslo to bylo naposledy loni v září.

Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický. Předpokládají, že situace se zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je podle nich nutné počítat se zřejmě vážnější podzimní vlnou epidemie. V létě potvrzených případů ubývalo i v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.

Zahájení školního roku 2020 i 2021 doprovázela opatření proti šíření covidu-19. Zatímco v minulém školním roce spočívala hlavně v doporučeních k přísnějším hygienickým opatřením, jako je časté větrání či dezinfekce rukou, v aktuálním školním roce musely děti navíc podstoupit i testy na koronavirus a nosit roušky. Přísnější opatření měla podle bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) zabránit šíření nákazy do té míry, aby se nemusely zavírat školy. Řada tříd i škol se tomu ale přesto nakonec nevyhnula a musela kvůli nařízeným karanténám přejít na výuku na dálku. Na distanční výuce strávili žáci kvůli epidemii v uplynulých dvou letech s přestávkami několik měsíců, což podle odborníků uškodilo vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.

Od vypuknutí epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře v Česku přes 3,9 milionu případů covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví eviduje víc než 265.000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40.303 lidí.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky