Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fungování škol na podzim bude záležet na epidemii a doporučeních ministerstva zdravotnictví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo školství v současnosti neví, jaká pravidla budou ve školách platit při případném zhoršení epidemie covidu-19 na podzim. Záležet to podle úřadu bude na vývoji epidemie a doporučeních ministerstva zdravotnictví (MZd). Na dotaz ČTK to dnes uvedl odbor vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství (MŠMT).

"MŠMT situaci ohledně covid-19 monitoruje. V tuto chvíli nelze předvídat, jaký bude vývoj a dynamika šíření viru. Na vývoj a opatření se váží i případná doporučení a opatření ze strany MZd. V dané věci pravidelně komunikujeme s MZd,“ uvedl úřad. Na dotazy, zda může ministerstvo školství vyloučit opětovné uzavírání škol a přechod na výuku na dálku nebo jestli by se do škol mohly vrátit roušky, odpověď neupřesnil.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se minulý týden zastavil. V úterý se v Česku potvrdilo 450 nových případů koronaviru, to je o 137 víc než před týdnem. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale v posledních dnech stagnuje kolem stovky. Stejně nízké číslo to bylo naposledy loni v září.

Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický. Předpokládají, že situace se zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je podle nich nutné počítat se zřejmě vážnější podzimní vlnou epidemie. V létě potvrzených případů ubývalo i v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.

Zahájení školního roku 2020 i 2021 doprovázela opatření proti šíření covidu-19. Zatímco v minulém školním roce spočívala hlavně v doporučeních k přísnějším hygienickým opatřením, jako je časté větrání či dezinfekce rukou, v aktuálním školním roce musely děti navíc podstoupit i testy na koronavirus a nosit roušky. Přísnější opatření měla podle bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) zabránit šíření nákazy do té míry, aby se nemusely zavírat školy. Řada tříd i škol se tomu ale přesto nakonec nevyhnula a musela kvůli nařízeným karanténám přejít na výuku na dálku. Na distanční výuce strávili žáci kvůli epidemii v uplynulých dvou letech s přestávkami několik měsíců, což podle odborníků uškodilo vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.

Od vypuknutí epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře v Česku přes 3,9 milionu případů covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví eviduje víc než 265.000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40.303 lidí.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy