Firmy do 10 pracovníků, neziskové organizace a OSVČ mají dnes dokončit testování

Firmy do deseti zaměstnanců, neziskové organizace a živnostníci by do dneška měli dokončit první kolo testování na koronavirus. Dále je pro ně povinné zatím jednou za sedm dní. Tato skupina čítá podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) asi 1,1 milionu pracovníků. Každý týden se tak testům na covid-19 podle něj podrobí až čtyři miliony lidí, z toho až půl milionu denně.

Ilustrační fotografie
reklama

Testování není závazné pro lidi pracující z domova. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se nemusejí testovat, jen pokud pracují výhradně z domu a setkávají se pouze se členy své domácnosti. Testy nejsou dále povinné pro lidi, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali, nebo jsou proti nemoci očkovaní.

K samotestování mohou živnostníci a podniky používat jen testyschválenéministerstvem zdravotnictví. Vždy by měli zkontrolovat, aby test obsahoval návod v češtině, a uchovat fakturu za zakoupené testovací sady. V případě pozitivního testu jsou živnostníci i firmy povinné tuto skutečnost nahlásit lékaři nebo hygienické stanici. Všichni také mají povinnost vést přehled o provedených testech.

Podnikatelé si budou moci na test nárokovat příspěvek z veřejného zdravotního pojištění 60 korun. Dotaci budou moci čerpat maximálně na čtyři testy na zaměstnance nebo OSVČ měsíčně.

Testování je povinné ve firmách všech velikostí, na úřadech a v dalších veřejných institucích. Nedávný průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR ukázal, že podíl pozitivních záchytů v podnicích každý týden testování klesá. Zatímco v prvním kole činil 0,77 procenta, ve druhém týdnu testování byl 0,61 procenta a ve třetím kole dosáhl 0,44 procenta.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit frekvenci testů na jednou za pět dní, vláda o tom zatím nerozhodla. Profesní organizace upozorňují, že by to bylo zejména pro podniky se směnným provozem velmi logisticky náročné. Stát by podle nich také měl nejprve zajistit dostatečnou kapacitu potvrzujících PCR testů. Vyzývají rovněž ke zvýšení příspěvku na test.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky