Extrémně vydatný déšť i dnes zasáhne část Česka

Extrémně vydatný déšť dnes zasáhne Královéhradecký a Pardubický kraj a části Olomouckého a Zlínského kraje. V úhrnu může v těchto oblastech napršet více než 50 litrů na metr čtvereční za šest hodin. Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí platí do 18:00. S výjimkou jihozápadu země hrozí vydatný déšť také v ostatních částech země. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto zároveň varuje před rozvodněním toků. Časně ráno byla nejhorší situace v Novém Jičíně, na řece Jičínce tam platil stav ohrožení. Třetí povodňový stupeň platí nyní na Polančici v Polance nad Odrou.

Ilustrační fotografie
reklama

Na severovýchodě země se už ve čtvrtek odpoledne a večer vyskytovaly místy bouřky, při kterých podle meteorologů ojediněle spadlo i přes 100 milimetrů srážek, nejvíce to bylo okolí Mladé Boleslavi nebo kolem Rychnova nad Kněžnou. "Tyto extrémní srážky způsobily i rychlý vzestup hladin vodních toků, a tak na některých místech byly dosaženy i SPA," uvedl ČHMÚ.

Aktuálně jsou povodňové stupně na pěti tocích. V Moravskoslezském kraji je Jičínka v Novém Jičíně od 07:30 zpět na druhém stupni, tedy ohrožení, a na Lučině v Horních Domaslavicích platí první stupeň, tedy stav bdělosti. V sousedním Zlínském kraji dosahuje Bytřička na stanici Bystřička nad nádrží druhého povodňového stupně a na stanici Bystřička pod nádrží prvního povodňového stupně. Na Vysočině platí první stupeň na Želivce a v Královehradeckém kraji na Cidlině.

Povodňová bdělost a pohotovost, tedy možné dosažení prvního a druhého stupně povodňové aktivity, platí v částech Středočeského a Jihočeského kraje a Vysočiny a v celé východní polovině země do odvolání.

Vydatnější srážky se očekávají v severovýchodní polovině Česka i o víkendu. "Celkově do nedělního večera na východě a severovýchodě území může spadnout od 40 do 100 milimetrů srážek. Proto se budou v zasažených oblastech i nadále zvedat hladiny vodních toků, i když pomalejším tempem než během včerejšího dne (čtvrtka)," uvedli meteorologové.

Začátkem příštího týdne budou srážky pozvolna ustávat a v druhé polovině týdne vystoupají teploty místy i na 30 stupňů Celsia.

Témata: Česko | déšť | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky