Ekonomická nálada v eurozóně kvůli koronaviru rekordně klesla

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu rekordně klesla. Omezení zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19 totiž způsobila, že se ekonomická aktivita téměř zastavila. Největší byl propad v sektoru služeb. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama

Index důvěry v eurozóně se meziměsíčně snížil o 27,2 na 67 bodů. To byl nejvýraznější meziměsíční pokles od roku 1985, kdy se začala tato hospodářská statistika vést. Předchozí rekordní propad byl z března. Analytici podle agentury Reuters čekali pokles indexu na 74,7 bodu. V celé EU se pak index propadl o 28,8 na 65,8 bodu.

Index nálady v sektoru služeb v zemích eurozóny klesl na minus 35 bodů z březnových minus 2,3 bodu. Sektor služeb se na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) eurozóny podílí dvěma třetinami. V průmyslu se hodnota indexu snížila na minus 30,4 z minus 11,2 bodu, v maloobchodě pak na minus 28,3 z minus 8,6 bodu v předchozím měsíci.

Důvěra mezi spotřebiteli se snížila na 22,7 bodu z březnové hodnoty 11,6 bodu. Průzkum také ukázal, že spotřebitelé se obávají nezaměstnanosti. Index očekávání nezaměstnanosti se totiž za duben zvýšil na 63 z 22,8 bodu v předchozím měsíci. Dostal se tak blízko rekordního maxima 70,7 bodu, kde byl v roce 2009, v době vrcholu recese v eurozóně.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky