Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další rána pro Boeing. Letecké společnosti odstavují Boeing 737 NG

Boeing
Boeing
Foto: Pixabay

Australská letecká společnost Qantas odstavila tři letouny Boeing 737 NG, protože mají na křídlech drobné trhliny. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Předpokládá ale, že se stroje do vzduchu vrátí ještě letos. Model 737 NG je předchůdcem typu 737 MAX, který celosvětově nesmí létat kvůli dvěma smrtelným nehodám tohoto typu stroje.

Qantas začal s kontrolou Boeingů 737 NG na výzvu amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA), podle kterého by všechny aerolinky měly prověřit ty stroje, které mají za sebou více než 30.000 vzletů a přistání. Jde o část letadla, kterou křídlo přiléhá k trupu. Kontrole má být u Qantas podrobeno 33 strojů tohoto typu. Trhliny ale firma po kontrole odhalila u letadel, která mají za sebou pouze 22.600 startů a přistání, když byla v provozu dva a půl roku. Qantas uvedl, že letadla 737 NG, která by měla za sebou více než 30.000 letů, ani nevlastní.

Ředitel Qantasu pro domácí a nákladní dopravu Andrew David uvedl, že jsou tyto stroje nyní na zemi, společnost je opraví a provede drobné změny v letovém řádu. Sdružení australských leteckých inženýrů na Qantas naléhá, aby ponechal na zemi všech 77 strojů tohoto typu, které vlastní.

Podle agentury AFP zůstává na celém světě na zemi kvůli tomuto problému 50 strojů 737 NG.

Témata:  Boeing 737 NG Boeing

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy