Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COVID-19 v ČR: V úterý odhalily laboratoře 15 663 nových případů

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15.000. V úterý potvrzených 15.663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní víc než 170.000 lidí, většinou s mírným průběhem nemoci covid-19.

Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch je 2547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) číslo naznačuje zpomalení šíření epidemie, poukázal na vládní modely.

Úmrtí s koronavirem přibývalo od minulé středy každodenně víc než sto. Za úterý nyní ministerstvo uvádí 98 zemřelých, čísla se ale obvykle při pozdějších aktualizacích zvyšují. Dosud nejvíc pacientů v jeden den zemřelo v pondělí, bylo jich 139. Nedělních 125 úmrtí s covidem-19 je dosavadní druhý nejvyšší počet.

Rychle se zvyšuje také množství hospitalizovaných. Podle posledních známých čísel v pondělí oproti neděli přibylo v nemocnicích 578 lidí s koronavirovou infekcí na 6191 pacientů. V těžkém stavu je 893 z nich, za jeden den se počet zvýšil o 65. Rostoucí počty hospitalizovaných s covidem-19 ohrožují kapacitu zdravotnického systému.

Podle dat Národního dispečinku intenzivní péče bylo v úterý obsazeno pacienty, až už s covidem-19, nebo jinými zdravotními potížemi, téměř 73 procent lůžek na odděleních JIP a ARO a přes 65 procent lůžek s kyslíkem pro lehčí hospitalizace. Přístrojů pro umělou plicní ventilací přibyla v nemocnicích za posledních deset dní stovka, přesto se volná kapacita mírné snížila. Aktuálně je jich volných méně než 46 procent.

Potvrzených případů koronaviru je od březnového počátku šíření nemoci v Česku 284.033. Vyléčilo se 111.443 lidí.

"Těch 15.000 není úplně špatná zpráva, jakkoliv to je rekord," řekl dnes Hamáček v Českém rozhlasu Radiožurnálu. Virus má podle něj svou setrvačnost, a pokud se denní přírůstky podaří stabilizovat v průměru na 14.000 až 19.000 případech, mohly by po polovině listopadu začít klesat. Odkázal na modely, které má k dispozici vláda. "Musíme vydržet ještě nějakých 14 dní a musíme být připraveni, že ještě budou padat rekordní čísla," podotkl.

S hodnocením, zda epidemie brzdí, by Hamáček počkal do konce tohoto týdne. Pokud by to tak bylo, vláda už by podle něj opatření masivně zpřísňovat nemusela. "Pokud by se ukázalo, že to nefunguje, že by tady bylo v pátek 25.000 případů, tak by to bylo na vážné zamyšlení," dodal. Bez zbrzdění bude nutné opatření přehodnotit, vláda by musela začít vypínat některé sektory ekonomiky, jako tomu bylo v Izraeli, uvedl.

Poslední zveřejněné modely pracují s daty do 24. října. Uvažované počty kolem 20.000 pozitivně testovaných v polovině listopadu odpovídají reprodukčnímu číslu zhruba 1,1. Tento údaj uvádí průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. V současné době je asi 1,36. Výraznější zmírnění přísných opatření se dá podle končícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) očekávat při jeho poklesu pod 0,8 nebo 1000 nových případů za den.

Prymula i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek upozorňují na limity modelování podle počtu pozitivně testovaných kvůli vysokému záchytu pozitivních testů ze všech provedených. Prymula uvedl, že reálné počty mohou být i násobně vyšší. V pondělí odhadl počet akutálně nakažených až k půl milionu.

Počet potvrzených případů nákazy mezi testovanými po šesti dnech v pondělí klesl pod 30 procent, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Takto vysoký podíl ale stále naznačuje, že v populaci je mnohem víc infikovaných, než hygienici odhalí. V pondělí testů ubylo k 35.000, ve všedních dnech minulého týdne jich laboratoře provedly i přes 46.000. Úterní počet testovaných ministerstvo oznámí dnes večer.

Nejvýrazněji se v posledním týdnu nákaza šířila na Vsetínsku, kde na 100.000 obyvatel hygienici zaznamenali zhruba 1090 případů koronaviru. Následuje Benešovsko s 1054 a Přerovsko s 1039 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. V ostatních okresech je tento údaj pod tisíc, nejnižší zhruba 307 zůstává na Chebsku.

Končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) o víkendu uvedl, že bude potřeba dále zpřísnit opatření proti koronaviru, pokud úterní denní přírůstek nakažených neklesne proti číslům ze čtvrtku a pátku minulého týdne. To se nestalo, vláda ale omezení přitvrdila už na svém pondělním jednání.

Ode dneška tak lidé nesmějí vycházet před 04:59 a po 21:00. Povoleny jsou v tuto dobu jen cesty za prací, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku nebo venčení psa v blízkosti bydliště. Obchody se základními potřebami, které vláda nechala otevřené, musejí nově až na výjimky zavřít mezi 20:00 a 05:00 a v neděli na celý den. Omezeny jsou farmářské trhy. Úřady i firmy mají nařídit práci z domova, pokud je to možné.

V úterý se kabinet rozhodl požádat poslance o prodloužení nouzového stavu o měsíc do 3. prosince. Cílem je mimo jiné to, aby současná vládní protiepidemická opatření mohla platit i nadále.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy