Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestování na Slovensko: Od pondělí 14.6. platí mírnější opatření

Bratislava
Bratislava
Foto: Pixabay

Podnikatelům ve Vysokých Tatrách na Slovensku před startem letní turistické sezony chybějí zahraniční hosté z okolních zemí včetně Česka, věří ale, že cestovnímu ruchu pomůže zmírnění pravidel cestování přes hranice. ČTK to dnes řekla výkonná ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu v Tatrách Lucia Blašková.

Od příštího týdne se cestující z Česka a dalších zhruba čtyř desítek zemí vyhnou karanténě na Slovensku i v případě, že při překročení hranic budou mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. V platnosti zůstává opatření, že karanténa se nebude vztahovat na děti do 18 let, dále na lidi, kteří v posledním půlroce prodělali onemocnění covid-19, a také na očkované proti této nemoci. Nově bude Slovensko uznávat už očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19, pokud od jejího podání uplynulo 21 dnů.

❗️Cestování❗️ Dnes pozitivní zprávy z mé návštěvy Sofie: cestování Čechů do Bulharska by mělo být možné už po první dávce, podobně jako do Chorvatska. A Slovensko dnes oznámilo, že k nim bude možné cestovat také už po 1. dávce - a to od pondělí. A budou uznávat naše testy.

— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) June 11, 2021

Karanténa se nebude vztahovat na cestující, kteří v posledních dvou týdnech pobývali jen v zemích z takzvaného zeleného seznamu, na které slovenská vláda zařadila i Česko.

"Velmi nám chybějí turisté z Česka, Polska a Maďarska. Informace o uvolnění režimu na hraničních přechodech přichází v hodině dvanácté," uvedla Blašková. Věří, že volnější podmínky přeshraničního cestování přinesou očekávaný efekt, byť rozhodnutí podle ní přišlo v době, kdy mnoho lidí už může mít naplánovanou letní dovolenou.

Před propuknutím koronavirové infekce tvořili čeští turisté nejpočetnější zahraniční klientelu provozovatelů hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku. K oblíbeným turistickým destinacím Čechů na Slovensku patří právě Vysoké Tatry, které jsou nejvyšším pohořím země.

Rezervace pobytů v Tatrách podle Blaškové odstartovaly po uvolnění epidemických omezení a optimismus podnikatelů nadále trvá. Upozornila ale, že tempo nárůstu rezervací se následně zpomalilo. Stalo se tak poté, co obyvatelé Slovenska na základě informací od úřadů zjistili, že mohou v létě cestovat do zahraničí.

Slovensko začalo koronavirová omezení postupně odbourávat ve druhé polovině dubna v reakci na výrazné zlepšení epidemické situace po předchozí silné druhé vlně koronaviru. Bratislava nejprve umožnila otevřít všechny prodejny, hotely zase mohly znovu poskytovat služby i turistům. V současnosti se opatření řídí vývojem nákazy v jednotlivých okresech. Například aquaparky mohou využívat jen část své kapacity a jejich návštěvníci musejí mít při vstupu test na koronavirus, pokud například nebyli očkováni proti covidu-19.

Témata:  Slovensko Cestování

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy