Cestování na Slovensko: Od pondělí 14.6. platí mírnější opatření

Podnikatelům ve Vysokých Tatrách na Slovensku před startem letní turistické sezony chybějí zahraniční hosté z okolních zemí včetně Česka, věří ale, že cestovnímu ruchu pomůže zmírnění pravidel cestování přes hranice. ČTK to dnes řekla výkonná ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu v Tatrách Lucia Blašková.

Bratislava

Od příštího týdne se cestující z Česka a dalších zhruba čtyř desítek zemí vyhnou karanténě na Slovensku i v případě, že při překročení hranic budou mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. V platnosti zůstává opatření, že karanténa se nebude vztahovat na děti do 18 let, dále na lidi, kteří v posledním půlroce prodělali onemocnění covid-19, a také na očkované proti této nemoci. Nově bude Slovensko uznávat už očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19, pokud od jejího podání uplynulo 21 dnů.

Karanténa se nebude vztahovat na cestující, kteří v posledních dvou týdnech pobývali jen v zemích z takzvaného zeleného seznamu, na které slovenská vláda zařadila i Česko.

"Velmi nám chybějí turisté z Česka, Polska a Maďarska. Informace o uvolnění režimu na hraničních přechodech přichází v hodině dvanácté," uvedla Blašková. Věří, že volnější podmínky přeshraničního cestování přinesou očekávaný efekt, byť rozhodnutí podle ní přišlo v době, kdy mnoho lidí už může mít naplánovanou letní dovolenou.

Před propuknutím koronavirové infekce tvořili čeští turisté nejpočetnější zahraniční klientelu provozovatelů hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku. K oblíbeným turistickým destinacím Čechů na Slovensku patří právě Vysoké Tatry, které jsou nejvyšším pohořím země.

Rezervace pobytů v Tatrách podle Blaškové odstartovaly po uvolnění epidemických omezení a optimismus podnikatelů nadále trvá. Upozornila ale, že tempo nárůstu rezervací se následně zpomalilo. Stalo se tak poté, co obyvatelé Slovenska na základě informací od úřadů zjistili, že mohou v létě cestovat do zahraničí.

Slovensko začalo koronavirová omezení postupně odbourávat ve druhé polovině dubna v reakci na výrazné zlepšení epidemické situace po předchozí silné druhé vlně koronaviru. Bratislava nejprve umožnila otevřít všechny prodejny, hotely zase mohly znovu poskytovat služby i turistům. V současnosti se opatření řídí vývojem nákazy v jednotlivých okresech. Například aquaparky mohou využívat jen část své kapacity a jejich návštěvníci musejí mít při vstupu test na koronavirus, pokud například nebyli očkováni proti covidu-19.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky