Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko zasáhne extrémní počasí. Bouřky mohou doprovázet kroupy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Meteorologové znovu varují před nadcházejícími bouřemi, které mají v neděli udeřit na území Česka. Některé z nich mohou být místy intenzivní a provázené kroupami, silnými větry a přívalovými srážkami. Zvláště na západě a jihozápadě Čech hrozí rychlé zvedání hladin řek. Výstraha platí až do nedělní 20. hodiny.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne vydal výstrahu před silnými bouřkami. Platí od 11 do 20 hodin a zahrnuje všechny kraje České republiky. Meteorologové varují, že v průběhu neděle 26. května se místy očekávají bouřky, které mohou být výjimečně silné.

"Ojediněle se v bouřkách mohou vyskytnout menší kroupy většinou do 2 cm a nárazy větru kolem 65 km/h. Bouřky budou doprovázené přívalovými srážkami, v nich může spadnout kolem 25 mm za krátký čas, výjimečně i více," dodává ČHMÚ.

"Vzhledem k silnému nasycení v oblasti jihozápadních a západních Čech budou zejména menší toky rychle reagovat i na méně vydatné srážky vzestupy hladin. V dalších dnech může být kolísání hladin výraznější, doporučujeme sledovat aktuální situaci," radí meteorologové.

Vzhledem k nepříznivému počasí meteorologové radí řidičům, aby během bouřky snížili rychlost a jezdili opatrně. Je důležité mít na paměti bezpečnost, zejména vzhledem k možnému nebezpečí zásahu bleskem. Rovněž je potřeba dávat pozor na větrem poškozené stromy a popadané větve, které mohou představovat hrozbu.

Foukat by měl podle Meteopressu slabý až mírný jihovýchodní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.

Témata:  počasí bouřky

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy