Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko už má 12 lidí nakažených koronavirem, mění se pravidla testů

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku stoupl na 12. Dosud jich bylo osm. Ministerstvo zdravotnictví změnilo pravidla pro testy na nákazu. Na doporučení lékaře a hygienika budou pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí.

Italský region Trentino (Tridentsko), odkud jedna z nakažených přijela, ale ministerstvo zahraničí mezi oblasti nevhodné pro cesty zatím nezařadí. V některých krajích dnes začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu. Letecké společnosti zrušily zhruba 70 letů mezi Prahou a severoitalskými městy.

V ranních výsledcích testů na koronavirus nový případ nákazy k dosavadním osmi nepřibyl, odpoledne ministerstvo zdravotnictví oznámilo nárůst počtu nakažených na 12. Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, kteří přijeli z Itálie. U nich hygienici vyhledávají lidi, se kterými přišli do kontaktu.

Testováno zatím bylo 407 lidí. Nejméně deset nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Další s nimi byli v kontaktu. Osm jich je v pražské Nemocnici na Bulovce, další čtyři jsou v ústecké Masarykově nemocnici. U osmi ráno známých případů má nemoc COVID-19 velmi mírný průběh, oznámil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

S domácími odběry od pacientů se ve spolupráci se záchrannou službou začalo dnes v Praze a ve středních Čechách. Od pátku se přidá Fakultní nemocnice Brno v Jihomoravském kraji. Postupně budou domácí odběry zavedeny v celé republice.

Podle Prymuly se situace zjednoduší, až v Česku opadne chřipková epidemie. Pak bude možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu koronavirem, což v době nachlazení a chřipek není možné. Pravidla pro testování se zatím upravila. "Už tady je právo vyšetřovat jakýkoliv případ, pokud takto je zhodnoceno jak epidemiologem, tak lékařem," uvedl Prymula. Přístup se změnil po doporučeních mezinárodních zdravotnických institucí i kvůli potvrzenému případu nákazy u ženy po návštěvě jiné než rizikové oblasti. Žena pobývala v regionu Trentino v lyžařském středisku na hranici s Lombardií.

Pro italské regiony Lombardie, Veneto (Benátsko), Emilia-Romagna a Piemont nyní platí kvůli výskytu koronaviru doporučení ministerstva zahraničí, aby tam lidé necestovali. Region Trentino se mezi rizikové oblasti ministerstvo zařadit nechystá. "Není kvalifikováno jako riziková zóna. Nemá žádné ohnisko nákazy," uvedlo.

Po testech dětí ženy s nákazou, která se vrátila z Trentina, krizový štáb Prahy 6 rozhodl, že výuka v jejich základní škole bude od pátku pokračovat v běžném režimu. Středeční testy dětí ukázaly, že na rozdíl od matky nákazu nemají. Zůstanou ale 14 dní v karanténě a poté budou znovu otestovány.

Od dnešního dne platí kvůli koronaviru zákaz ministerstva zdravotnictví pro přímé lety do severní Itálie a Jižní Koreje. Letecké společnosti ČSA, Ryanair a easyJet proto zrušily pro příštích 14 dní zhruba 70 letů mezi ČR a pěti severoitalskými městy. Již dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.

Další pomoc partnerským provinciím v Číně zasaženým koronavirem dnes zrušilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že kraji chybí 40.000 ochranných pomůcek pro zdravotníky v nemocnicích a pro záchranáře. Pořadatelé pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week se rozhodli kvůli nebezpečí šíření nákazy přesunout jarní edici své akce na květen. Týden módy měl v metropoli začít 13. března.

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) pandemický plán ČR zatím nepamatuje na domovy pro seniory či terénní služby pro potřebné. Vyzvala vládu, aby tuto péči do aktualizovaného dokumentu zařadila. Asociace spolu se zdravotnickými odbory také kritizovala ministerstvo práce za doporučení, aby si zařízení kvůli případné nákaze koronavirem udělala zásoby jídla a léků na šest týdnů.

Témata:  Koronavirus COVID-19 koronavirus Česko

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy