Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České firmy podceňují přípravy na brexit, varuje expert

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tzv. brexit. Vývozci i dovozci budou potřebovat celní prohlášení, změní se povinné certifikace zboží a vrátit se mohou cla a kvóty.

Očekávat lze kolony na hranicích, které prodlouží a prodraží doručování zásilek. Podle Luďka Procházky, šéfa společnosti Gerlach, experta na celní problematiku, mnoho českých firem podceňuje přípravy, a může je tak ohrozit konkurence, sdělil ČTK.

Podniky budou potřebovat spoustu nových dokumentů. Ty, které je nezvládnou obstarávat, vytlačí podle Procházky z trhu konkurence. "Mnohým českým firmám ale vážnost změn nedochází. My naproti tomu posilujeme kvůli brexitu kapacity nejen v České republice, ale i v anglických přístavech Dover a Southampton a jsme připraveni firmám pomoci s veškerou brexitovou agendou," uvedl.

Celní podmínky se podle vedoucího zahraniční kanceláře státní agentury CzechTrade v Londýně Jiřího Raka změní bez ohledu na výsledek jednání mezi EU a Británií. Exportéři by podle něj měli začít nové povinnosti řešit co nejdříve. "Novým podmínkám se budou muset přizpůsobit i britské firmy, které zboží z ČR dováží. Předpokládá se, že většina dovozců využije specializovaných služeb mezinárodních přepravců nebo celních brokerů," doplnil. Podle Procházky je možné, že britské firmy budou chtít, aby celní formality vyřizovali jejich čeští obchodní partneři.

Británie podle Procházky hodlá zavést nový kontrolní režim ve třech fázích. Od ledna plánuje uvalit základní celní požadavky na dovoz běžných výrobků, což je podle Procházky vše od oblečení až po elektroniku. Kontrolován bude dále tabák, živá zvířata, rostlinné produkty nebo vysoce rizikové rostliny. "Od dubna se kontroly rozšíří o produkty živočišného původu. V červenci chce Londýn budování nového kontrolního režimu rozšířit na veškeré zboží," řekl Procházka.

Větší byrokratickou zátěž přibližně o 15 procent očekává česká celní správa. "S ohledem na sídla hospodářských subjektů lze předpokládat, že největší objem nárůstu bude připadat na celní úřady v Praze a ve Středočeském a Moravskoslezském kraji," uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Podle Procházky se na kontroly připravuje celní správa Nizozemsku, která přijala už asi 300 celníků a počítají s náborem dalších 900. "Ti budou kontrolovat přibližně 10.500 lodí, které ročně přepraví zboží z a do Británie," upřesnil. Přes Rotterdam se podle něj uskuteční asi osm procent obchodu mezi EU a Británií. Personálně se posilují francouzské přístavy Le Havre a Calais či belgický Zeebrugge, uvedl dále.

Roční vývoz ČR do Velké Británie přesahuje 200 miliard korun. Vyváží se hlavně stroje a dopravní prostředky. Podíl českého exportu do Británie se podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka pohybuje mezi 4,5 až 5,2 procenta z celkového exportu ČR.

Británie opustila evropský blok na konci ledna. EU a Británie jedná o nastavení nových pravidel. Pokud se na nich do začátku příštího roku nedomluví, nastane tzv. tvrdý brexit. V takovém případě budou platit pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Do konce nynějšího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už není členem EU.

Témata:  firmy Brexit

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy