Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden zavedl: Vyšší cla na zboží z Číny. Peking oznamuje odvetu

Joe Biden
Joe Biden
Foto: Facebook/Joe Biden

V úterý americký prezident Joe Biden oznámil, že cla na čínský export budou dramaticky zvýšena. Nové předpisy se budou mimo jiné týkat elektromobilů, baterií, polovodičů a oceli. Peking oznámil, že v této věci podnikne rozhodné kroky.

Spojené státy zavedou nové překážky, včetně: čtyřnásobné zvýšení tarifů na elektromobily . Prohlášení Bílého domu také odkazuje na „nepřijatelné riziko“ pro ekonomickou bezpečnost USA, které představují „nekalé praktiky Pekingu“. Čína je dlouhodobě obviňována, že zaplavuje svět levným zbožím.

Nová cla na zboží z Číny

Rozhodnutí oznámená v úterý se budou týkat zboží dovezeného z Číny v hodnotě 18 miliard dolarů, včetně polovodičů, baterií, elektrických vozidel, kritických minerálů, solárních panelů, jeřábů a také oceli a hliníku, oznámil Bílý dům.

Údaje shromážděné americkým Census Bureau ukazují, že v roce 2023 Spojené státy dovezly z Číny zboží v hodnotě 427 miliard dolarů a vyvezly produkty v hodnotě 148 miliard dolarů. Tato obchodní mezera, která existuje již desítky let, se ve Washingtonu stává stále citlivějším tématem, zdůraznila agentura Reuters.

"Čína používá pokračující model, aby podpořila svůj vlastní růst na úkor jiných zemí," řekl novinářům ekonomický poradce Bílého domu Lael Brainard. Mezitím americká obchodní zástupkyně Katherine Tai uvedla, že zvýšení cel je oprávněné, protože Čína pokračuje v krádeži amerického duševního vlastnictví a v některých případech se dokonce stala agresivnější, například pácháním kybernetických útoků zaměřených na kopírování amerických technologií.

Ministerstvo obchodu v Pekingu na informaci o prudkém zvýšení cel reagovalo oznámením, že Čína podnikne rozhodné kroky na obranu svých práv a zájmů s požadavkem, aby USA stáhly své rozhodnutí o zvýšení cel.

Témata:  Joe Biden USA Čína clo

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy