Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arenberger: Na "psa" zapomeňte, připravujeme nová pravidla

Petr Arenberger
Petr Arenberger
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) připravovat nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES. První varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny. Nepůjde podle něj o tabulku, ale spíš o "balíčky k rozvolňování".

"Na 'psa' zapomeňte," řekl dnes novinářům ministr. Podle něj ministerstvo půjde trochu jiným směrem a připraví ve spolupráci s epidemiology, průmyslem a dalšími skupinami vlastní pravidla. "Máme na to následujících 14 dnů," dodal.

Při nástupu nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v polovině března tehdejší ministr Jan Blatný (za ANO) uvedl, že jejím úkolem bude aktualizovat systém PES pro nové použití. Původně ho měla mít hotový po Velikonocích, po nich byl ale vyměněn ministr. Arenberger připomněl, že před několika dny jedna jeho varianta unikla do médií. "To byla pracovní verze, která v tomto okamžiku už vůbec neplatí. My půjdeme trošku jiným směrem," dodal.

O novém nastavení pravidel chce diskutovat nejen s epidemiology, ale také se zástupci průmyslu nebo kultury. Připravený materiál předchozího vedení využije. "Akorát to možná trochu přeskupíme nebo doladíme," dodal. Nebude to podle něj barevná sloupcová tabulka, ale jiný formát.

Zmírnění opatření se podle něj bude řídit zejména sedmidenním nebo čtrnáctidenním počtem případů na 100.000 obyvatel, podílem pozitivních testů a zatížení zdravotnických zařízením. Možná se budou používat ještě další upřesňující parametry.

Protiepidemický systém PES začal fungovat loni v listopadu, upraven byl začátkem roku. Jeho hlavním parametrem bylo rizikové skóre, které se vypočítává z počtu nových případů na 100.000 obyvatel a v seniorní populaci, na podílu pozitivních z provedených testů na covid-19 a reprodukčního čísla. V lednu byl parametr pozitivních testů nahrazen podílem nakažených lidí, kteří jsou přijatí do nemocnic k hospitalizaci a dosud nebyli pozitivně testováni.

Omezování života v Česku bylo podle rizikového skóre rozděleno do pěti pásem podle přísnosti. Od února se ale opatření systémem PES neřídí. Jedním z důvodů je masivní šíření britské mutace koronaviru.

Témata:  Petr Arenberger Koronavirus COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy