Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktualizaci opatření PES projedná vláda až v pondělí

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Aktualizaci opatření protiepidemického systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, dnes vláda z časových důvodů neprojednala. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministři mají informace o chystaných úpravách k dispozici, Blatný je ale chce ostatním členům kabinetu představit v pondělí obšírněji.

Blatný plánoval představit úpravy dnes, nezbyl na to ale prostor. "Dnes to časové okno vyhrazené pro mimořádné jednání vlády neumožnilo. Bude to ještě diskutováno v pondělí a následně podle toho bychom upravovali usnesení vlády," uvedl. Stále by ale platil nejvyšší pátý stupeň, kterému v Česku opatření odpovídají nyní. "V pátém stupni jsou ty změny poměrně malé," doplnil Blatný.

Ministr dnes zopakoval, že do posuzovaných parametrů v rámci PES by se měla kromě počtu případů promítnout také naplněnost nemocnic. "Konkrétně 3000 osob na lůžkách a 450 osob na jednotkách intenzivní péče, abychom spolu se splněním dalších kritérií mohli uvažovat o posunu do stupně čtyři," řekl.

Blatný dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel. Podle dřívějších informací by s testem mohlo být také dovoleno ubytování v hotelu nebo návštěva restaurace.

Systém PES představilo ministerstvo zdravotnictví v listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Jan Blatný

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy