Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Airbus sníží produkci o 40 procent a propustí tisíce lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury. Evropský výrobce letadel reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety; masivní pokles zájmu o létání pak snížil poptávku po nových strojích ze strany leteckých společností. Dříve přitom Airbus uváděl, že výrobu sníží jen o třetinu.

"Od vývoje v aerolinkách se nemůžeme oddělit," řekl Faury listu. V čele evropského konkurenta amerického Boeingu je zhruba rok a zpočátku plánoval rozšiřování výroby. Pandemie ale všechno změnila a o přežití nyní bojuje celé letecké odvětví od dodavatelů leteckých součástek přes výrobce až po aerolinky.

V dubnu a v květnu firma plnila plán jen z 80 procent - v dubnu dodala místo plánovaných 75 jen 14 letadel. Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. Faury očekává, že srovnat výrobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.

Kolik pracovních míst bude muset firma, která zaměstnává 135.000 lidí, zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o 15.000 pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje 90.000 lidí.

Airbus se nadále chystá vyrábět všechny modely, "ale pomalejším tempem", řekl Faury. Hledá všude, kde může, jak by ušetřil. "Obracíme každý kámen," řekl deníku Die Welt generální ředitel společnosti.

Témata:  Airbus Airbus A380 propouštění

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy