Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podvody farmaceutických firem? Vědci varují před multivitamíny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pokud patříte k těm lidem, kteří polykají multivitaminy ve velkém, Australský lékařský svaz (AMA) má nemilou zprávu. Zdravější nebudete. Podle expertů z vás ale mají radost farmaceutické firmy.

Nějaký druh vitaminů či doplňků užívá sedm z deseti Australanů, odborníci ale zpochybňují jejich účinnost i místo, které okupují v lékárnách.

Podle docenta Kena Harveyho z Univerzity Monash v Melbourne existuje velmi málo důkazů, které by naznačovaly, že multivitaminy skutečně fungují. "Potřebujete hlavně dobrou stravu. Peníze za multivitaminy jen vymočíte do záchodové mísy," řekl Harvey.

Zastánci multivitaminů a dalších doplňků tvrdí, že jejich užívání je potřeba na vyvážení špatné stravy Australanů, poznamenala australská tisková agentura AAP. Průzkumy ukázaly, že 52 procent obyvatel Austrálie nejí doporučované množství ovoce denně a téměř 92 procent jich zanedbává doporučený příjem zeleniny. Svaz AMA se ale obává, že mnohé produkty jako například Bachovy bylinky či kapky dostávají legitimní status čistě proto, že se prodávají v lékárnách. Důkazy o jejich účinnosti přitom chybí.

Kyselina listová sice hraje důležitou roli v těhotenství a železo se předepisuje lidem trpícím anémií, ale multivitaminy pokládá většina lékařů za vyhazování peněz. "Spousta Australanů z toho má jen velmi drahou moč," dodal Gannon.

Témata:  léky lidé

Související

Aktuálně se děje

21. října 2025 11:48

Zlato láme rekordy: Nejistota ve světě žene investory k nejstarší jistotě lidstva

Král drahých kovů si pověst „bezpečného přístavu“ na finančních trzích obhajuje s velkým přehledem. Od začátku roku 2025 jeho cena vzrostla o více než 50 % a poprvé v historii překonala hranici 4 000 USD za trojskou unci – a to dokonce během vládního shutdownu v USA. Takto prudký růst však otevírá otázku, zda zlato zvládne udržet tempo a zamíří až k hranici 5 000 USD, nebo přijde ochlazení. Podrobnější pohled na situaci nabízí Olívia Lacenová, analytička Wonderinterest Trading Ltd., ve své aktuální analýze.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy