Vliv amerických voleb na cenu zlata: zlatá Hillary, zlatější Trump

Prezidentské volby v USA se konají již za tři týdny a předvolební atmosféra čím dál víc houstne. Všichni s velkým napětím čekají, kdo vystřídá Baracka Obamu v Bílém domě a stane se 45. prezidentem USA. A to nejen američtí občané nebo světoví politici, ale také investoři. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Zlato, ilustrační fotografie
reklama

Nedávno jsme byli svědky druhé prezidentské debaty obou kandidátů, tedy republikána Donalda Trumpa a demokratky Hillary Clintonové. Celá tato „diskuze“ se nesla v duchu osočování, lží a obviňování – podle komentátorů byla tou nejhorší v historii. To ale nemusí být definitivní. Čeká je totiž ještě jeden duel, který bude možná ještě horší, protože půjde o poslední příležitost, kdy se budou kandidáti moci pokusit voliče obrátit na svou stranu. Uvidíme, jak to celé dopadne. Nás bude zajímat především to, jaký budou mít volby vliv na cenu zlata.

Trh očekává spíše vítězství Hillary Clintonové a pokračování podobné politiky, kterou razil Barack Obama. Někdejší šéfka americké diplomacie je preferovanou kandidátkou establishmentu ve Washingtonu, stejně jako byznysu a médií. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, který se konal o víkendu před televizní debatou, a který zveřejnily list The Wall Street Journal a stanice NBC News, se zvýšil náskok demokratické kandidátky před Trumpem o 11 procentních bodů. S blížícími se volbami se může Trump pokusit ještě náskok snížit – poslední možností získat nerozhodnuté voliče je právě poslední debata.

Co když ale dojde k velkému překvapení? Co když se karta obrátí a Trump volby vyhraje? Nic není nemožné. To nám potvrdilo i referendum ve Velké Británii – i když si to do poslední chvíle nikdo nepřipouštěl, Britové nakonec řekli Evropské unii good bye.

Podle možných scénářů by Trumpovo vítězství zasáhlo jako první akciový trh, a to negativně: došlo by k hlubokým propadům akcií a mnoho investorů by začalo hledat bezpečnější místo pro své bohatství. Jinak řečeno hodnota akcií by mohla začít klesat a cena zlata růst.

Trump by mohl poslat zlato k dalším rekordním hodnotám, možná 1 750 $ až 2 000 $. Mohli bychom najít určitou historickou paralelu pro nárůst žlutého kovu po zvolení Jimmyho Cartera v roce 1976, vítězství George W. Bushe v roce 2000 nebo Baracka Obamy v roce 2008.

Nizozemská státní banka ABN AMRO mapovala cenové zhodnocení nebo pokles zlata za období každého prezidenta od Geralda Forda. Podle jejího výzkumu byly největší kurzové zisky zlata připsány za vlády J. Cartera (+338,5 %), následoval G. W. Bush (+223,9 %) a nakonec B. Obama (+89,9 %). Proč?

Carterova politika přinesla vysokou inflaci a recesi, kdy se zlato vyhouplo až na hranici 850 $ za unci. Volba G. W. Bushe byla kvůli výsledkům hlasování na Floridě, kde rozdíl při sčítání činil několik stovek hlasů, vysoce kontroverzní, nicméně hlavní hnací silou jeho vlády byl boj proti terorismu, který trvá dodnes. A co se týče Obamy, jeho první funkční období bylo poznamenáno hlavně masivními výdaji a ročními schodky přesahujícími 1 bilion $. To vedlo k rostoucímu zadlužování země, které stále pokračuje.

Podle stejného klíče předpokládá ABN AMRO v prvních letech růst kovu pro „zlatou“ Hillary kolem 1 650 $ a u „zlatějšího“ Trumpa výrazně vyšší – kolem 1 850 $.

Kdyby se Trump stal skutečně prezidentem, byl by to pravděpodobně dobrý zlatý impuls, protože se očekává, že by jeho politika mohla významně oslabit základy americké ekonomiky. Navíc je potřeba k tomu všemu přičíst i jeho rétoriku a možná opatření, která by mohla v nejhorším případě vyvolat otřesy na domácí i mezinárodní scéně. Hospodářský růst by byl pak pravděpodobně slabší a následkem toho by zlato mohlo v nejbližších letech výrazněji poskočit, a to již ke zmíněné hranici 1 850 $.

Bez ohledu na výsledky voleb – v případě, že se FED rozhodne zvýšit úrokové sazby (buď v listopadu, nebo spíše až po volbách v prosinci), pak ABN AMRO vidí cenu zlata krátkodobě kolem 1 350 až 1 400 $ a na konci roku 2017 poblíž 1 450 až 1 500 $.

Například finanční ústav Citigroup čeká růst zlata v tomto roce, pokud Trump vyhraje, na úroveň 1 400 $. Investoři totiž budou hledat nějaký bezpečný přístav. Rob McEwen, zakladatel a bývalý předseda Goldcorp, prohlásil, že vítězství Clintonové nebo Trumpa bude mít tak jako tak na zlato pozitivní vliv a bude hnát cenu na úroveň mezi 1 700 – 1 900 $, a to ještě do konce letošního roku.

Podobně jako Obama budou Clintonová nebo Trump potřebovat ve svém prvním funkčním období finanční prostředky, aby naplnili své sliby, což opět povede v následujících čtyřech až osmi letech k nadměrným výdajům a ke zvyšování schodku rozpočtu.

Moudří investoři budou mít teď na paměti dvě varianty, které mohou ovlivnit žlutý kov. Pokud bude zvolen republikán Trump, bude zlato pravděpodobně růst rychleji, než když bude zvolena demokratka Clintonová. Tak či tak, musíme si počkat, jak volby nakonec dopadnou, konec konců jde už jen o pár týdnů...

Témata: zlato | USA
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky