Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Totální peklo v Chorvatsku: Úřady raději vydaly varování

Chorvatsko, Split
Chorvatsko, Split
Foto: Pixabay

Chorvatsko zasáhla vlna veder. Teploty atakují hranici 36 °C. Lékaři doporučují nevycházet z domů, hodně pít a nepracovat na přímém slunci.

"Doporučujeme, aby se ohrožení lidé (starší a těhotné osoby) nepohybovali na slunci, drželi se v chladných místech a ve stínu. Pokud člověk zkolabuje, položte ho na bok, nedávejte mu pít, pouze dotyčného ochlazujte. Samozřejmě je potřeba volat záchrannou službu,“ řekla Ileana Lučič Renaud, ředitelka záchranné služby v Záhřebu.

Záchranáři doporučují, aby lidé zůstali doma, nebo alespoň minimalizovali čas strávený venku na slunci. Nejvíce ohroženi jsou podle nich lidé, kteří musí pracovat venku, na slunci.

Díky vedrům roste také spotřeba elektrické energie, informuje portál Dnevnik. Lidé využívají klimatizace, aby vlnu veder přečkali.

Před jejich přílišným použitím však nevarují pouze lékaři, ale také servisní technici klimatizací. "Nejlepší je nastavit klimatizaci na teplotu o 5 až 7 °C nižší, než jaké je venku. To vám bude stačit, pokud však zavřete všechny dveře a okna,“ říká jeden z techniků.

Podle meteorologů období veder mělo svůj vrchol v úterý. Vedra však budou sužovat Chorvatsko ještě celou středu. Ochladit by se mělo ve čtvrtek. To zasáhnou Chorvatsko také deště a bouřky, které zde vydrží s teplotami kolem 20 až 25 °C až do konce týdne. Slunečné počasí očekávají meteorologové z WeatherOnline až od pondělí.

Témata:  Chorvatsko počasí

Aktuálně se děje

21. května 2024 10:46

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy