Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smart City, města budoucnosti: Co nás čeká v chytrých městech?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Do roku 2050 se podle odhadů Evropské unie zdvojnásobí počet obyvatel žijících ve městech. Narostou nároky na prostor, dopravu i na dodávky energií. Česká města se proto připravují na výzvy, které s sebou tento rozvoj přinese. Řešením se mají stát chytrá města. Koncept Smart City už začíná nabírat konkrétní rysy. Například ve třicetitisícovém Písku, který je v této oblasti považován za průkopníka, chystají nové dobíjecí stanice pro elektromobily, kogenerační jednotky nebo chytré řízení dopravy. Už brzy by tak řidiči díky senzorům mohli projet na zelenou vlnu nebo se nechat navést na parkoviště s volným místem.

Čistý vzduch, zeleň a úspory energií – to vše díky inteligentním technologiím. Tak lze jednoduše shrnout koncept chytrých měst, který se poprvé objevil před lety ve světových metropolích, jako jsou Barcelona, Manchester, Amsterodam, Helsinky nebo Stockholm. Jednotná definice konceptu Smart City sice ještě neexistuje, ale v některých městech vzniká zcela spontánně za přispění občanské iniciativy nebo místních firem. Objevují se tak projekty, které podporují sdílení kol nebo automobilů s cílem zlepšit ovzduší ve městě a ulevit ucpaným ulicím.

Záměrem konceptu Smart City je také oživení veřejného prostoru. „V praxi to znamená zapojení lidí do plánování rozvoje města, kdy mohou pomocí internetu nebo mobilního telefonu vizualizovat rozvojové plány a vyjádřit se k nim,“ říká David Bárta, šéfredaktor časopisu Smart Cities. Chytré město současně podporuje levnější a kvalitnější MHD, reguluje výstavbu nových budov s ohledem na jejich energetickou náročnost i na sociální rozměr – počítá se například s prostory pro setkávání sousedů. Nedílnou součástí inteligentních měst je zlepšování podmínek pro život, například pomocí senzorů, které dokážou měřit kvalitu ovzduší, nebo úspory při provozu veřejného osvětlení.

Elektromobilita na každém kroku

Smart City je vždy spojováno s inovacemi a technologiemi, které se uplatňují v dopravě, energetice nebo stavebnictví a přispívají k udržitelnému rozvoji. K technologiím, které jsou ve Smart City nutností, patří inteligentní osvětlení, solární panely, palivové články, bezdrátové nabíjení pro automobily, integrovaná přeprava, větrné turbíny nebo senzory v dopravě. Taková opatření zefektivňují využívání energií a snižují emise vypouštěné do vzduchu.

V chytrém městě by se proto mělo lépe dýchat. „Když hovoříme o čistotě ovzduší, lze otevřít hned několik témat. Například v dopravě se jedná o emise NOx nebo benzopyreny. Opatření, která povedou ke zlepšení, vidíme například v elektromobilitě,“ říká Josef Knot, místostarosta města Písek. Jihočeské město je považováno za lídra v oblasti konceptu Smart City, na jehož rozvoji pracuje už od roku 2013. Projekt se zaměřuje na zavádění inovativních a inteligentních technologií v oblasti městského inženýrství, v udržitelné dopravě, v energetických úsporách a výstavbě. Výsledkem by měla být doprava řízená senzory, které minimalizují zácpu, nebo veřejné LED osvětlení.

Udržitelnější dopravu v Písku podpoří i montáže veřejných dobíjecích stanic na střídavý proud v centru města. Partnerem písecké radnice se při realizaci tohoto projektu stala energetická společnost E.ON. „Podpora vozidel s ekologickým pohonem znamená snížení emisí i závislosti na ropě. Proto podporujeme elektromobilitu a využívání elektrovozidel v praktickém dennodenním provozu,“ dodává Petra Tupá ze společnosti E.ON.

Projet na zelenou a zaparkovat na první dobrou

Nedílnou součástí chytrých měst se stávají vedle úspory energií i moderní informační technologie. Bezdrátovou komunikaci technologií IQRF, kterou používají chytrá města v Evropě, se chystá zavést i Písek. Má tak našlápnuto stát se prvním skutečně inteligentním městem v České republice. „Pomocí bezdrátové technologie IQRF se zvýší komfort obyvatel města dynamickým ovládáním křižovatek, chytrým řízením veřejného osvětlení či navigačním systémem na veřejná parkoviště. V praxi půjde například o to, že inteligentní křižovatky sladí zelenou vlnu nebo řidiče navedou na volné parkovací místo,“ vysvětluje Radovan Polanský, výkonný ředitel Technologického centra Písek. První konkrétní realizace by v Písku měly odstartovat na jaře letošního roku.

Sdružení pro chytré město

Koncept chytrých měst rozvíjí vedle Písku i další města v České republice. Řadí se mezi ně například Brno, kde se partnerem v oblasti Smart City stala společnost E.ON. „Městům a obcím jsme schopni nabídnout know-how zejména v oblastech veřejného osvětlení, kogenerace, CNG, ale též v stále více se rozvíjející elektromobilitě. V Brně je značný potenciál zejména v oblasti dopravy a Smart mobility, ale rovněž v budování chytrých sítí či například v optimalizaci interiérového osvětlení,“ dodává Lukáš Svoboda, oblastní manažer společnosti E.ON. Dalšími městy, kde bylo memorandum podepsáno, jsou Tábor, Kyjov nebo Oslavany.

Rozvoj chytrých měst má podpořit také nové sdružení Czech Smart City Cluster, které spojuje zástupce byznysu, akademického světa a odborné veřejnosti. Cílem sdružení je hledat energeticky úsporná opatření, možnosti snižování ekologické zátěže nebo řešení dopravních problémů. Každý ze členů se přitom zaměřuje na oblast, ve které vyniká.

Témata:  Smart City elektromobily

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy