Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politolog Robejšek: Jsme ve válce, slova musíme vyměnit za činy

Petr Robejšek (Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons)
Petr Robejšek (Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons)
Foto: Wikipedia

Jsme ve válce, slova musíme vyměnit za činy. Evropa se v první řadě musí postarat o své občany, myslí si politolog, ekonom a komentátor Petr Robejšek.

Že se podobný útok stane právě ve Francii, se podle Robejška dalo očekávat už jen proto, že tam mají teroristé optimální sociální prostředí, sympatizanti i obrovskou komunitu.

Po útocích podle něj přicházejí z vysokých postů dramatická vyjádření a silná slova. „Bohužel už chybí odpovídající silná reakce a činy. Já se musím ptát, jak se má chovat stát, který je ve válce, která je vedena asymetricky. Ve válce, která není vedena tak, že strany používají podobnou strategii a podobnou taktiku, podobné zbraně, ale která se odehrává ze zákulisí," uvedl Robejšek v rozhovoru pro Roklen24.

Na tuto podle něj asymetrickou válku je potřeba najít odpověď. A ta se podle něj mnohým nebude líbit. „Chceme-li v ní obstát, tak musíme používat podobně nestandardní a nehezké způsoby a nesmíme mít takové ohledy, jako doposud," mysli si politolog.

Pro odvolání německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Francoise Hollandea podle něj není navzdory dění správná chvíle. „Faktem je, že oba politici jsou příkladem těch, kteří dosud neprováděli dostatečně rozhodnou politiku. Jejich demise by ale nevyřešila tolik, jako kdyby se Evropa konečně probudila a pochopila, že musí změnit svůj celkový přístup. Nestarat se již hlavně o všechny ostatní, nýbrž o to, co je důležité, zásadní pro Evropany. Musí chránit především svoje občany a stabilitu vlastní země a musí k tomu používat účinné a ne pouze 'správné' metody. To je hlavní funkce politické reprezentace, kterou však dosud neplní," vysvětluje politolog.

Útok v Paříži podle něj navíc znamená „faktický bankrot Schengenu". „Teroristické útoky v Paříži si vynucují výrazné zostření bezpečnostních opatření a tedy i jiný přístup k volnému pohybu lidí po Evropě," dodal v rozhovoru pro Roklen24 Robejšek.

Témata:  Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) Petr Robejšek

Související

Aktuálně se děje

11. září 2024 11:54

Svět vzpomíná na 11. září: 23 let od tragédie, která si vyžádala tisíce životů

Od nejničivějšího teroristického útoku v historii, při němž dvě letadla narazila do budov Světového obchodního centra, dnes uplynulo 23 let. "Dvojčata", jak se mrakodrapům přezdívalo, se po útoku zřítila k zemi, a pohřbila tisíce lidí. Další tisíce lidí kvůli útoku vážně onemocněly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy