Podzim na silnicích: Tohle si ohlídejte, ať vás nic nezaskočí

Nepředvídatelné počasí, rychlý soumrak a hrozba nenadálého sněžení jsou jen část problémů, do kterých se řidič může na podzim dostat.

Ilustrační fotografie

Podzimní podmínky představují pro řidiče a jejich auta mnohem větší výzvu než suché, teplé a dlouhé letní dny. Jízda je náročnější a je potřeba počítat s nástrahami, na které lidé během letního ježdění zapomínají. Počasí a nízké teploty hrají stále větší roli. Pojďme si zopakovat aspoň základní pravidla, která je potřeba si připomenout, abyste dojeli včas a bezpečně.

Zvažte včasné přezutí na zimní gumy

Kdo dojíždí sadu letních pneumatik, docela riskuje. Sjetý dezén a především stáří pneumatik mohou dostat řidiče do problémů kvůli nízké přilnavosti. Zatímco v létě bývá tepleji a silnice jsou především suché, podzimní provoz se odehrává stále častěji na vlhké a kluzké silnici.

Například spadané mokré listí a bláto natahané na silnice zemědělskou technikou může klouzat stejně „dobře“ jako sníh a led, proto zvažte, zda přezout na kvalitní zimní pneumatiky dříve. „V říjnu a listopadu se jen výjimečně dostávají teploty přes 20°C, takže zimní pneumatiky již tolik netrpí na rychlé opotřebení vlivem vysokých teplot,“ připomíná Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Zimní pneumatika lépe odvádí vodu a především si velmi dobře poradí s blátem. Také lépe pracuje v nízkých teplotách, vždyť ranní teploty se mnohdy pohybují již kolem nuly. „Pozor si dejte na rychle se měnící podmínky na silnici, už to místy začíná klouzat právě na spadaném listí a na blátě,“ varuje Svoboda.

Zkontrolujte světla a mlhovky

Klíčové je také funkční osvětlení. Řidič by měl mít především seřízená světla, s čímž pomůže prakticky každý servis, jedná se o velmi rychlý zákrok a není to moc drahé. Kvůli krátícím se dnům stále častěji jezdíme v šeru nebo ve tmě a nyní vedle poučky "být viděn“ také potřebujeme sami vidět.

Seřízený kužel světel pomůže lépe vidět například chodce u krajnice, ale také překážky na silnici. "Pokud není vůz vybaven automatickým nastavením sklonu světlometů, nezapomeňte při jízdě s naloženým kufrem upravit sklon světel, abyste neoslňovali ostatní řidiče,“ připomíná Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Samostatnou kapitolou jsou mlhová světla. Ranní mlhy samozřejmě volají po jejich používání, ale nezapomeňte také mlhovky vypnout, když nebezpečí mlhy pomine. Mlhovka oslňuje a například při jízdě po dálnici je nepříjemná a fixuje pohled ostatních řidičů, kteří pak přehlédnou třeba rozsvícená brzdová světla.

Připravte se na ranní námrazu

Řidič by měl také počítat s tím, že ráno již může auto pokrývat lehká námraza. Zkontrolujte svou zimní výbavu a preventivně již doplňte do ostřikovačů nemrznoucí směs. Ověřte, zda vám dobře funguje elektrické vyhřívání zadního okna a případně zrcátek.

Na podzim a v zimě potřebujeme velmi často ostřikovat čelní sklo, vyměňte staré stírací lišty za nové. Šmouhy na čelním skle lámou světlo a značně to pak snižuje bezpečnost, neboť je výhled řidiče omezen. Pamatujte také, že se mnohem rychleji špiní světla, tak je nezapomeňte pravidelně čistit.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky