Komunistický poslanec prozradil, kolik zaplatíme za Ukrajinu

Volby na Ukrajině nedávno skončily a jinak ani v atmosféře, která tam panuje, asi dopadnout nemohly. Jak upozorňuje komunistický poslanec Ivo Pojezný, někteří komentátoři výsledek označovali jako jasný signál toho, že Ukrajina směřuje do Evropy a dále do Evropské unie. Otázkou ale podle něj zůstává, zda tomu tak skutečně je, když volební účast nedosáhla ani 50 procent.

NATO zveřejnilo snímky z ruských hranic s Ukrajinou
reklama

Podotýká, že sa startovní pozice jednotlivých stran nebyla stejná. "Kdyby měli na tom, jak to na Ukrajině vypadá, skutečný zájem, neignorovali by například návštěvu Petra Symoněnka, předsedy Komunistické strany Ukrajiny, v ČR. Právě KS Ukrajiny byla (a stále je) poškozována režimem, který byl nastolen Majdanem. Bylo jí znemožněno plnohodnotně se účastnit volební soutěže, pominu-li zločiny např. v podobě vypalování sekretariátů, jež byly na této straně chápány," tvrdí.

Nově zvolená moc si už ale sama prý dobře uvědomuje, že se země zmítá na pokraji kolapsu. "Ve východních částech vůbec vládu neuznávají a první protesty proti současné kyjevské vládě se objevily už i tam, kde to všechno začalo – na majdanském náměstí. Vláda má ovšem i problém ekonomického charakteru. To si právě některé skupiny mající radost z nové orientace ukrajinských elit neuvědomují," dodává.

Případný vstup Ukrajiny do EU tak podle něj s sebou ponese celou řadu velmi závažných problémů. "Dle hesla „peníze až na prvním místě" to jsou právě finanční prostředky, co bude primárně diskutováno. Jestliže měla Evropská unie problémy s ekonomikami některých svých jižních zemí, jako jsou Španělsko či Řecko, tak nevím, nakolik je připravena nést tíhu Ukrajiny, jejíž hospodářská situace je v mnohem horší pozici než v obou zmiňovaných zemích," vrauje.

Následně se pozastavil ještě nad jednou souvislostí. "Na konci října prohlásil starosta Kyjeva Vitalij Klyčko, že by bez finanční podpory některých zahraničních kruhů konflikt na Ukrajině nikdy nevznikl. I když svá slova směřoval k východu Ukrajiny, něco na jeho slovech pravdivého bylo," domnívá se poslanec.

"Kdyby totiž některé mocnosti neosnovaly loňské protesty prostřednictvím svých financí, skutečně by se konflikt asi nerozvinul do takových rozměrů. Vždyť mnozí účastníci prvních demonstrací na Majdanu sami přiznali, že jim za účast na protivládních protestech platili. Je vidět, že pan Klyčko ví, o čem mluví. Tedy aspoň v tomto případě," uzavřel.

Témata: Ukrajina | Pojezný, Ivo
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky