Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komunista varuje: Tisíce pracovních míst jsou v ohrožení kvůli sankcím vůči Rusku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Home Credit

Česká republika přijala spolu s celou Evropskou unií protiruské sankce. Nikdy jsem s tím nesouhlasil, nebudou mít žádný efekt, jen velké negativní dopady na ekonomiku, varuje Pavel Janeček z KSČM.

Komunista, který kandidoval do europarlamentu, ve své kampani poukazoval na to, že je nutné snižovat míru nezaměstnanosti. „Všichni tvrdili, že jsou to jen populistické fráze. „Prokazatelně se opak stává pravdou a míra nezaměstnanosti skutečně ještě stoupne kvůli naší zahraniční politice. Unie přijde jen letos asi o 1,1 bilionu korun, což činí 0,3 % HDP. Příští rok by se ztráty mohly vyšplhat až k 1,5 bilionu korun což je 0,4 % HDP," varuje před ekonomickým propadem Janeček.

Nebezpečí podle politika hrozí třeba Itálii, která vůbec není s Ruskem v nepřátelském vztahu. Ani české firmy nevyhnou problémům. „Naše firmy, které mají co dočinění s vojenským průmyslem, dostanou pořádnou ránu jako první, pro příklad Aero Vodochody. Největší problémy však bude mít společnost LOM Praha, která opravuje ruské vrtulníky Mi všude ve světě a v podstatě z toho žije," myslí si komunista.

Sankce zasáhnou i strojírenský průmysl. „V případě, že na ně bude uvalena sankce, tak si Rusko najde v Asii snadno nového dodavatele a ty čeští budou v budoucnu penetrovat na ruský trh už jen velmi těžko. Řádově u nás budou tisíce pracovních míst ohroženy a lidé budou propuštěni," vidí černě budoucnost českého průmyslu Janeček.

Témata:  ekonomika nezaměstnanost Rusko

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy