Agent Bureš nebyl vrah, prozradil badatel

Soud s Andrejem Babišem, který se na Slovensku brání nařčení ze spolupráce s komunistickou StB, stále pokračuje. Historik Radek Schovánek z pražského Ústavu pro studium totalitních režimů teď popsal, kdo byl "agent Bureš", za kterého je Babiš považován.

"Agent Bureš není vrah, byl spíše průměrným agentem, nepříliš aktivním. Pohyboval se v prostředí zahraničního obchodu. Ať to byl kdokoliv, bral to jako nutnost k cestám do zahraničí," řekl Schovánek serveru Echo24. Zároveň odmítl variantu, že by spis na agenta Bureše mohl být falešný. Celkem existuje 12 spisů, kde se toto jméno objevuje.

Za agenta Bureše je považován miliardář a ministr financí Andrej Babiš /ANO/. Ten však odmítá, že by s komunistickou tajnou policií vědomě spolupracovat a chce své jméno očistit. Proto se soudí se slovenským ústavem pro studium totality a žádá, aby jeho jméno bylo ze seznamů agentů a spolupracovníků StB vyškrtnuto.

Údajná spolupráce s tajnou policií Babišovi málem zabránila stát se ministrem financí. Prezident Zeman totiž původně požadoval čisté lustrační osvědčení ministrů. Nakonec se ale spokojil s tím, že vládní koalice poslala do druhého čtení zákon o státní službě.

Témata: soudy | Andrej Babiš

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky