Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další napumpované kuřecí maso antibiotiky. Celých 22 tun

Další napumpované kuřecí maso antibiotiky. Celých 22 tun

Foto: Adam Mráček / INCORP images

Další skandál s nadopovaným kuřecím masem je tu. Téměř 22 tun mražených kuřecích prsou pochází z Brazílie a jsou plné zakázaných antibiotik.

Kuřecí maso obsahuje zvýšené množství "doxy-cyklínu", kterým se léčí dýchací problémy. Na Slovensku se tak rozběhla pátrací akce po dvou desítkách tun kuřecího masa. Distribuovat maso měly čtyři firmy. Část z kuřecích prsou mělo dokonce skončit i v jedné škole.

Někde se maso dostalo již ke strávníkům. Většina zásilky totiž směřovala do hospiců, restaurací a jídelen. Doxy-cyklín se na slovenských farmách používá jen pod dohledem veterinářů. V masu už podle norem nesmí být žádné antibiotikum. Brazílie nebo Polsko toto pravidlo již několikrát porušily. Léčiva se v těchto zemích používají jako příkrm zvířat.

Výsledkem takovýchto praktik je rychlejší růst kuřat. V minulosti kuřata potřebovali zhruba 70 dní, před tím, než šli na porážku, teď jim stačí jen 42 dní.

Témata:  potraviny

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy