Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další napumpované kuřecí maso antibiotiky. Celých 22 tun

Další napumpované kuřecí maso antibiotiky. Celých 22 tun

Foto: Adam Mráček / INCORP images

Další skandál s nadopovaným kuřecím masem je tu. Téměř 22 tun mražených kuřecích prsou pochází z Brazílie a jsou plné zakázaných antibiotik.

Kuřecí maso obsahuje zvýšené množství "doxy-cyklínu", kterým se léčí dýchací problémy. Na Slovensku se tak rozběhla pátrací akce po dvou desítkách tun kuřecího masa. Distribuovat maso měly čtyři firmy. Část z kuřecích prsou mělo dokonce skončit i v jedné škole.

Někde se maso dostalo již ke strávníkům. Většina zásilky totiž směřovala do hospiců, restaurací a jídelen. Doxy-cyklín se na slovenských farmách používá jen pod dohledem veterinářů. V masu už podle norem nesmí být žádné antibiotikum. Brazílie nebo Polsko toto pravidlo již několikrát porušily. Léčiva se v těchto zemích používají jako příkrm zvířat.

Výsledkem takovýchto praktik je rychlejší růst kuřat. V minulosti kuřata potřebovali zhruba 70 dní, před tím, než šli na porážku, teď jim stačí jen 42 dní.

Témata:  potraviny

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

11. června 2026 19:31

Češi ročně utratí miliardy za padělané cigarety, ukazuje studie

Organizované zločinecké skupiny vybudovaly v Česku nelegální ekonomiku kolem prodeje padělaných cigaret, ze které inkasují nejméně 3,28 miliardy korun ročně. Vyplývá to z nedávné Studie zveřejněné na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. „Tři miliardy jsou velmi konzervativní odhad, protože tato částka zahrnuje pouze prokazatelné padělky. Skutečná velikost černého trhu kolem cigaret bude ještě výrazně vyšší,“ upozorňuje autor studie a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy