Počasí: Noční bouřky s sebou přinesly zhruba 40 tisíc blesků

Bouřky, které v noci z neděle na pondělí přešly z Německa přes Plzeňský a Středočeský kraj na severovýchod Čech, s sebou podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinesly zhruba 40.000 blesků v celé své dráze.

Ilustrační fotografie
reklama

Šlo o bouřkový systém s rozsahem nad sto kilometrů, který není v červenci a první polovině srpna žádnou výjimkou, ale poslední roky jich ústav nezaznamenal tolik, co některá dřívější léta, sdělila ČTK mluvčí ústavu Marina Součková.

Z pohledu bouřkových odborníků šlo o normální silnější letní bouřkový systém, který, se zdá, obešel bez rozsáhlejších vážných škod, doplnila Součková. "Výbojů bylo v celé dráze bouře přes 80.000. Velká část blesků se ale skládá z několika výbojů, což vnímáme okem jako i několikanásobné zablikání blesku, a tak skutečný počet blesků jako takových lze z naší zkušenosti odhadnout na zhruba polovinu, tedy kolem 40 tisíc blesků," uvedla.

Protože, co do srážek, nebyla bouřka silná, nevydal v souvislosti s ní ČHMÚ výstrahu. Většinou během bouřky napršelo deset litrů vody na metr čtvereční s výjimkou míst na jihozápadu Čech, kde spadlo i přes 20 litrů na metr čtvereční. Bouřky tak podle Součkové nesplňovaly předpokládaná ani reálně dosažená kritéria žádného z jevů, na které ústav ve výstrahách upozorňuje, tedy silné srážky, vítr či kroupy.

Bouřek a potažmo blesků během roku přibývá od ledna do července, pak se trend obrací. Zatímco v lednu se nad Českem vytvoří průměrně 20 až 50 blesků, v únoru a březnu jich bývá 500 až 600, v květnu 30.000 až 50.000, v červnu kolem 75.000, v červenci 130.000 až 150.000, v srpnu už většinou počet blesků klesá mezi 30.000 až 60.000, v září mezi 20.000 až 35.000. V říjnu už je blesk opět ojedinělým jevem s počtem zhruba 400 za měsíc.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky