Silné bouřky devastují Česko. Popadané stromy, zatopené sklepy, rozsáhlé výpadky elektřiny

Silné bouřky, které dnes zasáhly Česko, způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 17:00 bylo bez proudu přibližně 66.000 odběratelů.

Bouřky, ilustrační fotografie
reklama

Nejhorší situace byla na Přerovsku a Olomoucku. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Společnost E.ON evidovala 44 poruch na vysokém napětí a téměř sto poruch na vedení nízkého napětí. "Nejvíce je aktuálně postiženo Prostějovsko, Brněnsko a Otrokovicko," sdělila mluvčí firmy Martina Slavíková. Poruchy musí technici řešit také na Žďársku, Břeclavsku a Třebíčsku. Omezení se podle Slavíkové týká přibližně 46.000 domácností.

"Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru," uvedla Slavíková. Ujistila, že E.ON na opravách intenzivně pracuje. "Poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme," sdělila mluvčí.

Přes 20.000 odběrných míst bez elektřiny evidoval kolem 17:00 dispečink společnosti ČEZ Distribuce. Na vedení vysokého napětí způsobil vítr přibližně tři desítky poruch. "Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví," dodala mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch řeší technici ČEZ Distribuce v Olomouckém kraji, zejména v okresech Olomouc a Přerov. Ve větší míře dnes musely vyjíždět opravárenské čety také na Vysočině a ve středních Čechách, zejména na Benešovsku.

ČEZ předpokládá, že dodávky proudu obnoví ve většině případů během dnešního večera a noci na úterý. Bude ale záležet na vývoji počasí.

Silné bouřky, před kterými varovali meteorologové, dnes zasáhly hlavně Olomoucký kraj a Vysočinu. V Olomouckém kraji je provázely kroupy. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem poškozené střechy.

Na Vysočině zaznamenali hasiči od dnešních 14:00 přes 190 událostí souvisejících s bouřkami. "Nejčastěji to byly stromy a větve, které spadly na komunikace, a bránily tak plynulému provozu," řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Na několika místech také hasiči čerpali vodu ze sklepů.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky