Předpověď počasí na noc a pondělí 10. června. Tropy udeří naplno. Pozor na dehydrataci!

Od pondělí zažije Česko velmi horký týden. V těchto dnech je potřeba pravidelně doplňovat tekutiny. Měli bychom zvýšit jejich příjem oproti chladným měsícům. Dehydratace, která v horkých dnech hrozí, totiž může vést k dalším následkům, které jsou nepříjemné a negativně se podepíšou na našem zdraví.

Ilustrační fotografie
reklama

Počasí v noci (22-07):
Jasno až polojasno, na západě až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší teploty 18 až 14 °C, na západě až 12 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, v Čechách jen slabý proměnlivý do 3 m/s.

Počasí přes den (07-24):
Většinou polojasno, později odpoledne a večer v západní polovině území přibývání oblačnosti a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle silné. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C, na západě kolem 27 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Českomoravské vrchovině místy s nárazy kolem 15 m/s, se bude k večeru v Čechách měnit na severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí, informuje ČHMÚ.

Dostatek tekutin bere spousta z nás lehkovážně. Přitom však jejich deficit v našem organismu má velký vliv na naše zdraví. Pít bychom měli pravidelně, minimálně 1,5 až 2 litry tekutin denně. V horkých letních dnech na vodu opravdu nezapomínejte a nebojte se dvoulitrovou hranici i překročit. Dostatek vody v organismu má vliv například také na schopnost soustředění.

Obecně platí, že bychom za den měli vypít zhruba 0,3 litru tekutin na 10 kilogramů naší hmotnosti. Kvůli častějšímu pocení v letních dnech je však vhodné přijímat i dvojnásobné množství tekutin. To samé platí například při návštěvách sauny.

Dehydratace má za následek sníženou výkonnost, samozřejmě i sportovní, zhoršuje soustředění, ale může být také příčinou bolesti hlavy či ospalosti. Nedostatek tekutin rovněž vysušuje pokožku, ale může způsobovat i zápach z úst kvůli sníženému slinění. Při nedostatečném příjmu tekutin se zvyšuje celková únava a tím se zhoršují funkce mozku i reakce. Vliv může mít i na vaši náladu: i pouze kvůli nedostatku vody se můžete cítit podrážděně. Krom toho může nedostatečný příjem tekutin vést k zácpě, jelikož střeva potřebují vodu pro správnou funkci. Pravidelný příjem vody vám navíc může pomoci zahnat chuť na sladké.

Je důležité zmínit, že pokud chcete doplňovat tekutiny, vyhněte se zejména v teplých měsících přeslazeným limonádám, které obsahují spoustu cukru. „Sáhněte raději po obyčejné vodě, kterou si v České republice můžete s klidem vychutnat rovnou z kohoutku,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny, a dodává: „Limonády, doslazované ledové čaje a další slazené nápoje vašemu tělu nijak neprospějí.“

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky