Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Znečištěný vzduch je tichý zabiják. Amsterodam zakáže vjezd starým autům

Amsterodam
Amsterodam
Foto: Pixabay

Nizozemská metropole Amsterodam zakáže od roku 2030 vjezd starším benzinovým i dieselovým autům, oznámila podle agentury Reuters městská rada. Na konci příštího desetiletí by v hlavním městě měly podle představ radních jezdit už jen elektrické nebo vodíkové vozy, které neprodukují emise. Smyslem opatření je docílit čistšího ovzduší.

"Znečištěný vzduch je tichý zabiják a v Amsterodamu představuje jedno z největších zdravotních rizik," uvedla radní pro dopravu Sharon Dijksmaová.

Ačkoli Nizozemci hojně jezdí na kole, je vzduch v zemi znečištěný více, než dovolují evropské normy. Je to způsobeno především hustým provozem právě v metropoli a také v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví varovalo, že současné množství oxidu dusičitého a prachových částic v ovzduší může vést k dýchacím potížím a zkrátit život o více než rok.

Do hlavního města nejprve nebudou moci auta s naftovými motory vyrobená před rokem 2005. Zákaz se postupně rozšíří na další typy vozů.

Organizace na ochranu životního prostředí tvrdí, že zákaz jízdy starších dieselů, které jsou z velké části zodpovědné za škodlivé emise, je nejrychlejší cestou ke zlepšení ovzduší. V rámci boje proti znečištění omezila provoz aut s naftovým motorem řada významných evropských měst, včetně Berlína a Londýna.

Témata:  Nizozemsko auta

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy