Mayová utrpěla v Bruselu ničivou porážku. O brexitové dohodě už není možné vyjednávat

Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla ve čtvrtek na summitu Evropské unie ničivou porážku a zažila další ponížení, když prezidenti a premiéři 27 zemí potvrdili, že o brexitové smlouvě už není možné znovu vyjednávat, píše dnes britský tisk.

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama

"Pokud měla schůzka v Bruselu ukázat Therese Mayové začátek únikové cesty z brexitového bludiště, pak se to příliš nepodařilo," napsala ve své analýze hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Premiérka doufala, že se jí od unijních vůdců dostane alespoň náznaku možného řešení nejproblematičtějšího a kontroverzního bodu dohody, takzvané irské pojistky. "To ale teď není na pořadu dne," dodala Kuenssbergová.

Žádost o změny v dohodě s cílem usnadnit vnitropolitická jednání nebyla podle ní vyslyšena. Zároveň je ale možné, že po odmítnutí v Bruselu budou muset i kritici Mayové uznat, že lepší dohody patrně nebylo možné dosáhnout, soudí novinářka.

List The Guardian, který je zastáncem setrvání Spojeného království v EU, píše, že vůdci sedmadvacítky jednoznačně odmítli snahy Mayové o nové právní záruky v irské pojistce. "Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dal najevo, že není na EU, aby uspokojila požadavky vzpurných britských poslanců," uvedl list.

The Daily Telegraph, který zastává spíše probrexitové pozice, soudí, že "Mayovou vůdci EU opět ponížili". Premiérka nejen že nezískala ústupky, ale zdá se, že představitelé sedmadvacítky postoj vůči ní ještě přitvrdili, tvrdí deník. "Rozzlobeně ji obvinili, že břímě nalezení řešení klade na ně, místo aby s nějakým řešením přišla sama," píše deník. Navíc oficiální prohlášení unijních vůdců po večeři bylo nakonec pro Londýn nepříznivější než návrh, který koloval předtím, než Mayová své protějšky oslovila.

Deník poznamenává, že "katastrofální výkon Mayové v Bruselu šokoval i ostřílené diplomaty". "To jsem nečekal. Ona v podstatě přišla a požádala EU, aby problém vyřešila za ni. Její projev byl takový, že vůdcům EU znemožnil jí pomoci," citoval The Daily Telegraph vysoce postavený zdroj z unie.

"Mayová se z Bruselu vrací s prázdnýma rukama," konstatuje probrexitový deník The Times a rovněž mluví o ponížení premiérky. Zdroje z Downing Street ve snaze zachovat si tvář ale poté tvrdily, že unijní vůdci v soukromí další jednání nevylučovali.

Server Independent píše o "katastrofálním sledu událostí", který vyústil v to, že vůdci EU nakonec upustili od klíčových písemných závazků týkajících se záložního řešení pro režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Právě tyto formulace, které mohly přispět ke schválení dohody v britské Dolní sněmovně, patrně původně obsahoval návrh závěrečného prohlášení. Byla mezi nimi například věta, že "(irská) pojistka není pro unii žádoucím řešením". "Zbylo nakonec holé prohlášení, které premiérce pomáhá jen minimálně," uvedl server.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky