Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trestný čin můžete spáchat i na sociálních sítích. Za anonymitou se neschováte!

facebook
facebook
Foto: Pixabay

Příspěvkem nebo komentářem na sociálních sítích mohou lidé spáchat trestný čin. Některými tvrzeními se mohou dopustit například pomluvy, křivého obvinění, podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa a rasy nebo šíření poplašné zprávy. Upozornila na to dnes na svém facebookovém profilu policie.

"Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem můžete naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku," uvedli policisté. Za některé z těchto trestných činů přitom hrozí výrazné postihy. Až na osm let do vězení může jít člověk, který na internetu někoho křivě obviní.

I další trestné činy mají zvýšenou sazbu, pokud člověk při jejich páchání použije veřejnou počítačovou síť. Přísněji trestní zákoník postihuje pomluvu, hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Policisté pak mohou účastníky diskusí na sociálních sítích podle svých slov stíhat také za poškození cizích práv, šíření poplašné zprávy, podněcování k trestnému činu, schvalování trestného činu nebo projevu sympatií k hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka. Pachatelům za ně v základní sazbě převážně hrozí až dvouleté vězení.

K mediálně známým případům, které se týkají výroků na facebooku, patři kauza bývalého poslance za Věci veřejné Otto Chaloupky. Soudy mu uložily půlroční podmínku za příspěvky o Romech, v nichž mimo jiné napsal, že "lidi jsou na hraně" a může začít "mazec". Chaloupka se marně domáhal vynětí z pravomocí soudů poukazováním na svou politickou funkci.

V minulém roce pak potrestal kladenský okresní soud studenta Davida Šmída, který nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy na jeho facebookovém profilu. Za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal mladík 100 hodin veřejně prospěšných prací. Ústecký soud zase potrestal deseti měsíci vězení s podmíněným odkladem na dva roky matku zmizelé Michaely Patricie Muzikářové Evu za propagaci nacismu. Žena vystupovala na síti Facebook pod přezdívkou milenky Adolfa Hitlera Evy Braunové a sdílela nacistické příspěvky.

Témata:  sociální sítě Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy