Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Školství: Kraje chtějí rozhodovat, jaké obory budou školy nabízet a kolik uchazečů do nich přijmou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Kraje možná budou mít širší pravomoc ke středním školám, které zřizují. Mohly by schvalovat předpokládané počty uchazečů o výuku v jednotlivých oborech vzdělání. Předpokládá to školská novela, kterou předložil Karlovarský kraj. Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci.

V současnosti stanoví počty uchazečů ředitelé středních škol a zřizovatelé podle důvodové zprávy nemají zákonnou možnost jejich záměry ovlivnit. Do zákona proto kraj navrhl přidat jednu větu, podle níž by kraj mohl předpokládaný počet přijímaných uchazečů podmínit svým schválením.

Kraje by tak mohly podle zdůvodnění rozhodovat, jaké obory budou školy nabízet a kolik uchazečů do nich přijmou. Budou tedy moci naplňovat své strategie středního školství proti pohledu ředitele školy, vyplývá z důvodové zprávy.

Témata:  školství

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy