Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet nových onemocnění rakovinou roste. Zvyšuje se ale i podíl vyléčených dětí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Za posledních 30 let se zvýšila možnost přežití u dětí s rakovinou skoro trojnásobně. Přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně Pavel Šlampa dnes novinářům řekl, že zatímco na přelomu 80. a 90. let přežívalo ani ne 30 procent dětí, v dnešní době se vyléčí kolem 80 procent. Podle něj v republice ročně onemocní zhoubným nádorem asi 450 dětí, kolem 150 až 200 se jich léčí právě v brněnském ústavu.

Šlampa začínal s léčbou dětí s rakovinou v roce 1989, kdy se vyléčilo ani ne 30 procent pacientů. "Ty výsledky nebyly dobré. Dnes je ale lepší diagnostika, na nádory přicházíme dřív a zlepšily se i možnosti léčby," uvedl Šlampa. Léčí se pomocí chemoterapie a takzvaných cytostatik, tedy látek používaných k zastavení růstu nádorových buněk, dále se používají lepší chirurgické postupy i radioterapie. "Dřív se ozařovalo více, protože tolik jiných postupů nebylo. Dnes se ale z těch 200 nových případů léčených v Brně ozařuje asi jen 50, protože jsou jiné metody," řekl Šlampa.

Ozařují se například nádory mozku, pokud nejdou vyoperovat, nebo uzlin. "Záleží hodně na velikosti ozařovaného objemu a na technice. Rostoucí organismus je hodně citlivý na záření," objasnil Šlampa důvod, proč se ozařování používá u dětí pouze v nutných případech.

V dnešní době se vyléčí asi 80 procent dětských pacientů, u zbytku se nádory dál řeší. Zhruba 20 procent z vyléčených se podle Šlampy musí potýkat s nádorem třeba i v dospělosti. "Proto musí být pořád pod kontrolou," poznamenal. Podle něj obecně v celé populaci roste křivka incidence, tedy počtu nových onemocnění, ale snižuje se křivka mortality, tedy úmrtí.

Masarykovým onkologickým ústavem ročně projde kolem 200.000 lidí a hospitalizováno je tam 10.000 pacientů. Má přes 250 lůžek.

Témata:  Rakovina děti

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy