Nebankovní půjčka často slouží jako spotřebitelský úvěr

PR článek - Dluhy českých domácností se v průběhu let neustále zvyšují. Rostoucí trend je dán i tím, že lidé se nebojí nebankovních půjček a nemají problém půjčit si ani na spotřební zboží. Faktem však je, že s půjčkami je potřeba nakládat s rozmyslem. Pokud si tedy už půjčujeme na spotřební zboží, měl by to být skutečně neodkladný nákup. Koupě zboží, které potřebujeme okamžitě. Cokoliv jiného je lepší si rozmluvit. Apriorně však určitě není potřeba se spotřebitelského úvěru bát, je jen nutné vědět, jak na to, aby nás nedostihla třeba platební neschopnost.

Nebankovní půjčka často slouží jako spotřebitelský úvěr
reklama

Co to vlastně je spotřebitelský úvěr?

Nejprve se podívejme na to, co si vlastně představit pod spotřebitelským úvěrem. Obecně platí, že se jedná o půjčku, která je poskytována jak nebankovními společnostmi, tak rovněž bankami. Spotřebitelský úvěr dále rozlišujeme na:

  • Účelový úvěr
  • Neúčelový úvěr

V případě účelového úvěru je určeno, na co se musí peníze z úvěru čerpat. Pokud se však zaměříme na půjčky poskytované nebankovními společnostmi, tak drtivá většina těchto úvěrů je neúčelových. Klient si zkrátka může půjčit na cokoliv a finanční instituce nezkoumá, na co peníze použijete.

Společným rysem těchto neúčelových úvěrů u nebankovních společností jsou každopádně vyšší úrokové sazby, případně vyšší sankce za nesplácení nebo krátká doba splatnosti. Právě to je hlavní důvod, proč bychom si měli důkladně rozmyslet, zda chceme takového úvěru využít.

Úvěr si sjednejte u solidní společnosti

Nebankovní půjčka v podobě neúčelového spotřebitelského úvěru však nutně nemusí znamenat, že se musíme spálit. V dnešní době existuje řada srovnávačů úvěrů, kde si můžete porovnat nabídky od ověřených společností. Můžete si tak mnohem snadněji vybrat ty nejlepší nebankovní úvěry. Také nebankovní úvěr totiž může být poskytnut za solidních podmínek. Rychlé půjčky, které lze sjednat online, dnes navíc poskytují nejen nebankovní společnosti, ale také banky, nejčastěji například jako doplňkovou službu k vašemu běžnému účtu. Také tuto možnost tedy můžete zvážit.

S ohledem na celkové zpřísnění podmínek poskytovaní půjček na nebankovním trhu, dnes už není tak jednoduché narazit na podvodné nabídky. Vždy ale budou na trhu nabídky výhodnější a ty méně výhodné a právě díky jejich vzájemnému porovnání si můžete vybrat tu ideální variantu právě pro vás. Sjednání nebankovní půjčky má stále své výhody zejména v rychlosti a jednoduchosti celého procesu, a tak pokud budeme obezřetní, není důvod se takového úvěru dopředu obávat, aniž bychom znali jeho parametry.

Na co si půjčit, a na co ne

Výše jsme zmínili, že prvním předpokladem pro výhodný spotřebitelský úvěr je sjednat si jej u solidní společnosti. Je tady ale také celá řada dalších faktorů, které ovlivňují, zda je pro nás půjčka výhodná, nebo nikoliv. Zejména se jedná o to, na co si vlastně chceme půjčit. Spotřebitelský nebankovní úvěr u spotřebních věcí se může vyplatit například na:

  • Nezbytný spotřebič do domácnosti
  • Nenadálé výdaje

Jedná se tedy o situace, které pokrývají věci, bez kterých se dlouhodobě neobejdeme, které se stanou náhle a nečekaně, případně jejich absence v našem životě znamená, že nám to přinese více problémů, než když si na ně vezmeme půjčku. Takovým příkladem je třeba situace, kdy se vám rozbije pračka. Pokud na ni právě nyní nemáte, tak není od věci si na ni půjčit. Prát totiž půl roku všechno v ruce, to je skutečně nic moc.

Na druhou stranu je tady ale celá řada dalších věcí, na které bychom si půjčovat raději neměli. Zejména se jedná třeba o dárky, případně dovolenou apod. Obecně jde o jakékoliv zbytné věci, které prostě k životu nepotřebujeme. Pro lepší nakládání s penězi do budoucna je důležité si uvědomit, že pokud nemáme dostatek finančních prostředků zaplatit takové výdaje ze svého, je lepší na takové věci peníze nejprve vydělat.

Pokud na elektroniku, tak na tu skutečně potřebnou

Češi si často půjčují také na elektroniku. U takového spotřebního zboží je vždy nutné vše dvakrát zvažovat. Opět platí jednoduché pravidlo, že byste si neměli půjčovat na věc zbytnou. Ale na takovou, jejíž pořízení je:

  • Neodkladné
  • Zásadní pro výkon pracovní činnosti

Například pro pracovní výkon dnes nejčastěji potřebujeme typicky přenosný počítač. A pokud si ve snaze ušetřit vyberete vhodný notebook za rozumnou cenu na základě nezávislých recenzí, uděláte nejlépe. Půjčku na takový spotřební produkt pak lze považovat za rozumnou.

Prodejci nabízejí nákupy na splátky i pronájem

Jestliže si chcete půjčit na elektroniku, kterou neodkladně potřebujete například ke své práci, může být zajímavým řešením také nabídka konkrétního prodejce. Tady se můžete podívat na to, co nabízejí jednotliví prodejci elektroniky. Velmi častý je nákup na splátky, který je u produktu nabízen v součinnosti s partnerskou úvěrovou společností. Tady je vždy důležité si projít podmínky takového nákupu.

To stejné platí v případě pronájmu, který dnes už nabízí stále více prodejců. Můžete si tímto způsobem pořídit například notebooky, a to za určitou paušální částku ve formě pronájmu. Nemusíte tedy přístroj vůbec kupovat. Jak již však bylo řečeno, je potřeba si spočítat výhodnost takového pronájmu, zda se vám po dobu, kdy budete chtít přístroj používat, toto řešení finančně vyplatí, nebo nikoliv.

Řešením je vždy rozumný finanční polštář

Co říci závěrem? Pokud jste se dnes dostali do situace, že si potřebujete půjčit na spotřební zboží, tak řešením do budoucna je vždy mít dostatečný finanční polštář. Nejen proto, že možná nebudete muset půjčky využít, ale pokud si už půjčku vezmete, nebude vám třeba při výpadku příjmů hrozit platební neschopnost.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky