Češi stále častěji myslí na zadní vrátka, o půjčky se začínají dělit

Češi při zvažování půjčky stále častěji myslí na zadní vrátka. Obavy z neschopnosti splácet se odrážejí například na vyšším počtu žadatelů uvedených u jedné půjčky i častějším pojišťováním úvěrů.

Ilustrační fotografie
reklama

Podle dat Cofidisu tvořil v roce 2016 podíl půjček se dvěma žadateli téměř 40 % celkového objemu poskytnutých úvěrů. „Pro klienty je taková půjčka výhodná, protože se díky dvěma žadatelům snižuje riziko, že nebudou schopni splácet. Navíc mohou ve dvou získat lepší podmínky než jednotlivci. Dostanou lepší úrok a mohou si půjčit vyšší částku,“ vysvětluje Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

Jistota i na druhé straně
Statut tzv. spolužadatele začaly nejprve zavádět právě samotné úvěrové společnosti kvůli vlastní ochraně. Podle průzkumů společnosti Cofidis mezi 525 respondenty chtějí mít tuto možnost ale i samotní lidé. Pouze 30 % Čechů by si vzalo půjčku jedině samo, celá polovina by si naopak raději půjčila peníze s další osobou. Důležitou roli v tom hraje právě rozložení rizika neschopnosti půjčku splácet. Jde totiž o druhý nejčastější důvod, proč by se lidé rozhodli vzít si půjčku s další osobou. Prvním je možnost dosáhnout sdílením půjčky s další osobou na výhodnější podmínky, které pro páry některé společnosti nabízejí. 

Větší jistota s pojištěním úvěrů
Snížit rizikovost úvěru se kromě toho lidé snaží i skrze pojištění úvěru, které obvykle pokrývá neschopnost splácet z důvodu ztráty zaměstnání nebo při nemoci či úrazu. “Jsme zastánci zodpovědného úvěrování a pojištění schopnosti splácet doporučujeme všem. Pojištění sice znamená další náklady úvěru, ale klientovi přináší jistotu v případě, že by se mu něco stalo,” doplňuje Cyril Křůpala.

Riziko špatného výběru
Ačkoli se Češi snaží viditelně snižovat riziko úvěru těmito cestami, mají stále co zlepšovat. Podle nedávných průzkumů se většina z nich v úvěrové problematice stále nevyzná a více jak třetina studuje obchodní podmínky před podpisem úvěrové smlouvy maximálně 5 minut. Největší riziko tak na ně číhá už při výběru poskytovatele úvěru. „Zejména méně pečliví klienti by měli věnovat zvýšenou pozornost výběru vhodného poskytovatele a preferovat ověřené instituce, tj. banky a značkové nebankovní společnosti, které nabízejí transparentní podmínky a také odpovídající zákaznický servis pro vyřešení případných nejasností,“ říká Cyril Křůpala.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky