Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová turistická linka propojí od srpna Česko, Německo a Polsko

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nová mezinárodní turistická linka propojí od srpna Česko s Německem a Polskem. Autobusy pojedou z Hrádku nad Nisou na Liberecku přes Žitavu a končit budou ve Swieradówě Zdróji. Na své 66 kilometrů dlouhé trase autobus pětkrát překročí státní hranice Česka, Německa a Polska, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Nová autobusová linka protínající Trojzemí má ambice zařadit se vedle oblíbených vlakových přeshraničních spojů z Libereckého kraje do Sklářské Poreby, Žitavy a Drážďan. Ty každoročně přepraví tisíce cestujících. Původně měly autobusy vyjet už 6. června, vše ale zkomplikoval koronavirus. Dlouho tak nebylo jasné, zda letos linka vůbec vyjede. "Rozhodnutí padlo až na konci června," řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Nová turistická linka spojí zajímavá místa Německa, Česka a Polska a otevře obyvatelům Libereckého kraje oblast Jizerských hor z polské strany, která dosud byla odříznutá od veřejné dopravy. "Jsem rád, že po více než deseti letech od rozšíření schengenského prostoru se podařilo dohodnout zahájení provozu takto atraktivní turistické linky, která napomůže k dalšímu sblížení obyvatel napříč naším Trojzemím," řekl k nové lince náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Jan Sviták. Pomohla podle něj i podpora z Evropského fondu regionálního rozvoje.

Autobusy budou jezdit třikrát denně o sobotách, nedělích a státních svátcích. První vyjede v sobotu 1. srpna v 07:40 z Hrádku nad Nisou a do cíle dorazí v 9:24. Z Hrádku pojede autobus do Žitavy a odtud přes Bogatyni, Frýdlant, Raspenavu a Nové město pod Smrkem do Polska, kde bude končit ve Swieradówě Zdróji. Do 22. listopadu platí zaváděcí tarif a cesta tak vyjde jen na 50 korun. Jízdenku bude možné koupit přímo u řidiče a platit půjde jak korunami, tak eury nebo zlotými. Využít lze i jednodenní jízdenky EURO-NISA-TICKET a krajskou kartu Opuscard.

Témata:  turismus autobusy

Aktuálně se děje

27. července 2026 15:43

Trumpova nová cla českou ekonomiku neochromí. Problémem je jejich trvalost

Nová americká cla, která administrativa prezidenta Donalda Trumpa zdůvodňuje nedostatečným postupem obchodních partnerů proti zboží vyráběnému nucenou prací, představují z hlediska české ekonomiky další nepříznivý zásah do mezinárodního obchodu. Nejde však o šok, jenž by měl české hospodářství bezprostředně zásadněji poškodit. Evropská unie bude patřit do skupiny ekonomik zatížených desetiprocentní sazbou, zatímco země, které podle Washingtonu nemají odpovídající zákaz dovozu výrobků vznikajících nucenou prací, čelí sazbě 12,5 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy