Dovolená v přírodě? S tímto návodem si ji užijete bez rizika a bez potíží

PR článek - Venku už je sice deštivo, mlhavo a chladno, ale na pobyt v přírodě může být ideální čas kdykoliv – pokud tedy máte to správné vybavení.

Ilustrační fotografie
reklama

Vzhledem k aktuální situaci, kdy jsme v případě volna nebo dovolené odkázáni na pobyt v nějakém vlastním ubytování, se kempování v přírodě může i na podzim zdát jako dobrý nápad. Pokud také toužíte po dobrodružství pod stanem, poradíme vám, jak se správně vybavit.

Zjistíte, jak vybrat:

  • Stan
  • Spacák
  • Nezbytné vybavení a pomůcky
  • Výbavu pro orientaci a bezpečnost
  • Další tipy a triky

Spolehlivé bydlení

Je jasné, že na podzim už se bez stanu neobejdete. Na trhu dnes najdete stany pro jednu osobu, ale také velké stany pro celou rodinu. Pokud ale plánujete putovní výpravu s batohy na zádech, je vaším nejdůležitějším kritériem kvalita a hmotnost stanu. Zbytečně nešetřete, ať se vám při prvním použití v terénu neprotrhne třeba podlážka stanu.

Chystáte-li se kempovat v Česku, nebudete potřebovat extrémně odolnou konstrukci stanu. Tyče se vyrábí většinou z laminátu, ale také z oceli, duralu či karbonu, které zvládnou i extrémní podmínky. Pozornost věnujte také výšce vodního sloupce, který vám dává informaci o tom, jaký nápor vody stan vydrží.

Teplo nejen v noci

Stejnou pozornost jako výběru stanu je nutné věnovat i spacáku. I v sebekvalitnějším přístřešku vás totiž může zaskočit velmi mrazivé počasí, kdy budete rádi, že se můžete zachumlat do nadýchaného spacáku. Zaměřte se především na výplň – syntetická je lehčí, ale péřová nabízí lepší tepelnou izolaci. Jak vybrat správnou velikost spacího pytle? Aby vám zajistil nejen teplotní komfort, ale i pohodlí, volte spacák přibližně o 15 až 20 cm delší, než je vaše postava. Nevyplácí se volit spacák příliš velký, protože pak se zbytečně moc vaší tepelné energie „vypotřebuje“ na vyhřátí velkého prostoru, který vůbec nepotřebujete. Na trhu pak najdete i speciální spacáky pro ženy, které jsou uzpůsobeny ženské postavě a bývají třeba více zatepleny v oblasti nohou.

Přibalit si nezapomeňte také pohodlné mikiny s kapucí, které vás zahřejí i v zimě. Vsaďte na teplé oblečení z kvalitních materiálů, které je zároveň prodyšné a ani při pohybu v lese se nebudete nepříjemně potit. Mezi takové materiály patří například oblíbená merino vlna. Sice stojí více, ale tohle oblečení si jistě zamilujete.

Nástroje a nezbytnosti

Chybět vám nesmí nezbytné kempinkové vybavení. Potřebovat budete vařič, aby vám po ránu nechyběla horká káva a večer něco teplého do žaludku. Nezapomeňte na hrnek a lžíci a samozřejmě maličkosti typu provázek, lepicí páska, jehla a nit a další. Samozřejmostí je kvalitní nůž, který vás za žádných okolností nezklame. Vsadit můžete třeba na oblíbený Kyzlyar Supreme. Hodit se vám bude i čelovka a také náhradní baterie.

Bezpečnost a orientace

Pohyb v terénu je náročný a smysl pro orientaci může zklamat i toho nejzkušenějšího. Proto je nutné mít po ruce nejen vymoženosti moderní doby, ale také něco, co vám pomůže i bez elektřiny. Používat gps lokátor je snadné, ale určitě se vyplatí vzít si sebou i buzolu a mapu, abyste v případě nutnosti stále našli cestu domů. Myslete na to, že byste vždy měli vědět, kde přibližně se pohybujete, a nepodceňte také to, že v chladu se baterie snadněji vybíjí a ráno vás na mobilu může nepříjemně překvapit prázdná baterie.

Zábava

Záleží, jaký je účel vašeho pobytu. Podle toho si sebou zabalte vybavení, která vám pomůže si dovolenou skutečně užít. Mohou to být třeba rybářské pruty nebo zařízení na pozorování zvěře. I dokonalý teleskop se dá dnes pořídit za rozumné peníze a z výletu se můžete vrátit s velmi netradičními zážitky ze setkání s divokými zvířaty.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky