Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi a jejich láska k bazénům. Kde na něj vzít?

Češi a jejich láska k bazénům. Kde na něj vzít?
Češi a jejich láska k bazénům. Kde na něj vzít?
Foto: freepik.com

PR článek - Češi patří už několik let k rekordmanům, co se týče počtu bazénů. Těžko říct, zda je za tím určitá forma demonstrace společenského statusu nebo jenom láska k vodě během parného léta. Ať je to tak, či onak, investice do bazénu není malým výdajem. Jak ho vybrat a zafinancovat?

Do výdajů za bazén započítejte i příslušenství

Na českých zahradách se objevují různé verze bazénů. Jsou to jak ty zapuštěné do země, tak i nadzemní bazény různých tvarů i velikostí. Bazén sám o sobě ale není jediným nákladem. K pořizovací ceně připočtěte i chemii na čištění, solární plachtu, a aby se bazén opravdu vyplatil, pak i tepelné čerpadlo, které se postará o příjemně vyhřátou vodu. Koupat se totiž jen od června do srpna, a to ještě jen tehdy, když je série veder několik dní za sebou, není příliš ekonomicky výhodné.

Nadzemní bazén je cenově dostupnější

Chcete-li při nákupu bazénu trochu ušetřit, poohlédněte se spíš po nadzemním bazénu. Počítejte ale s jeho kratší životností. Ten s pevnou konstrukcí seženete za několik desítek tisíc korun a skvělé je, že vás nebudou čekat žádné velké úpravy zahrady, jako je tomu v případě zapuštěné verze, kdy musíte kopat díru do země. Jakmile skončí koupací sezóna, bazén jednoduše rozeberete a uklidíte. To se zapuštěnou verzí neuděláte.

Nejlépe si zaplavete v zapuštěném bazénu ve tvaru obdélníku

Dalším parametrem, který byste měli důkladně promyslet, je tvar. V kulatém bazénu si zrovna moc nezaplavete, je vhodný především pro rodiny s dětmi. Pokud vám jde o plavání jako takové a malé děti v rodině nemáte, pak je rozhodně lepším řešením zapuštěná a ideálně zastřešená varianta bazénu obdélníkového tvaru. Udrží teplo, má delší životnost a v zahradě působí decentněji. Abyste si dobře zaplavali, chce to délku alespoň 6 m nebo si musíte připlatit a do bazénu si nechat nainstalovat protiproud, který vás při plavání udrží na místě.

Financování bazénu na zahradu

Nemáte-li na bazén našetřeno dost peněz, bude nejlepší vzít si ho na splátky přímo u prodejce, pokud tuto možnost nabízí, a postupně jej splácet. Možností je také klasická půjčka od banky. Dobře si ale tyto kroky promyslete. Zadlužit se kvůli bazénu, který na zahradě využijete jen během koupací sezóny, není nejšťastnějším řešením. Než si tedy finálně vyberete nákladnou zapuštěnou variantu, na kterou byste si museli půjčit, zvažte, zda nebude lepší levnější nadzemní bazén, který na zimu vypustíte a jednoduše uklidíte.

TIP: Vybírejte nadzemné bazény i na Heureka.sk

Témata:  PR článek bazén

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy