Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na co nezapomenout před cestou autem na dovolenou?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Sezóna letních dovolených se blíží a cesta vlastním autem patří mezi oblíbené varianty dopravy. Minimálně čtvrtina Čechů se aktuálně chystá na dovolenou automobilem. Než se vydáte na cestu, je nutné nejen připravit vozidlo po technické stránce, neméně důležitá je také kontrola dokladů a obeznámení se s formalitami i dopravními předpisy.

Statistiky potvrzují, že lidé často cestují na zahraniční dovolenou svým vozem. Oblíbené je v tomto ohledu hlavně Chorvatsko a Itálie. „Vlastní dopravu letos prozatím zvolilo 24 % turistů, kteří si zakoupili zájezd u cestovní kanceláře, další turisté pak samozřejmě vyrážejí autem na dovolenou po vlastní ose,“ řekl Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která je jedničkou v prodeji dovolené přes internet na českém trhu. Abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím, je dobré se na cestu poctivě připravit. Na co se zaměřit?Povinná výbava dle českých nebo zahraničních předpisů?

Vídeňská úmluva o silničním provozu sice říká, že povinná výbava vozidla má odpovídat požadavkům státu, kde bylo vozidlo registrováno, praxe je však většinou jiná. Jde totiž hlavně o to, v jakém právním předpisu je konkrétní požadavek zakotven. V některých zemích jsou totiž součásti povinného vybavení stanoveny přímo v pravidlech silničního provozu, která jsou závazná pro všechny řidiče bez ohledu na to, kde je jeho vůz registrován. Seznamte se proto s povinnou výbavou cílové země i dopravními předpisy.Prověřte technický stav vozu

Velmi důležité je přesvědčit se, zda je vozidlo schopné cestu zvládnout. Základní kontrolu můžete provést sami. Pokud si na to nevěříte, využijte autoservis. Zaměřte se na osvětlení, stěrače a pneumatiky. U těch zkontrolujte, zda nejsou nějak poškozeny. Dbejte rovněž na správný tlak uvnitř obutí. „Před cestou na dovolenou podle zatížení rozhodně zvažte, zda kola nepřifouknete. Plně zatížené auto vyžaduje vyšší tlak v pneumatikách. Podhuštěné pneu zvyšují spotřebu, zkracuje se jejich životnost, a především zhoršují ovladatelnost vozu,“ upozornil Vojtěch Vacátko, Technical Support Team Leader ARVAL CZ. Samozřejmostí je kontrola provozních náplní. Prověřte také brzdy – přinejmenším vizuálně zkontrolujte, kolik ještě zbývá třecího materiálu na kovovém podkladu brzdových destiček a zdali brzdové kotouče nevykazují známky hloubkové koroze nebo nadměrného opotřebení.

Mějte kvalitní pojištění a asistenční službu

Samozřejmostí při cestě do zahraničí je cestovní pojištění. Nezapomínejte ale ani na pojištění svého vozu. Povinné ručení platí i v zahraničí, a i v základní variantě jsou většinou zahrnuty služby asistenční společnosti. Ovšem v omezené míře. Stojí tak za zvážení, zda si na cestu do vzdálené destinace nepřikoupit širší služby a současně i vyšší finanční limity pro řešení různých situací. Asistence navíc přitom není drahá, ročně jde jen o pár stokorun, které vám ale mohou ušetřit nemálo peněz, starostí a problémů.Nezapomeňte na všechny doklady

Cestovní pas nebo občanský průkaz na cestu do zahraničí nestačí. Je nezbytné mít u sebe i řidičský průkaz a malý technický průkaz. Důležité je též pamatovat na potvrzení o platnosti povinného ručení, takzvanou zelenou kartu. Musíte ale mít vždy originál i duplikát. V případě dopravní nehody v zahraničí totiž policie originální zelenou kartu řidiči odebírá. Řidiči nad 60 let by měli disponovat dokladem o zdravotní způsobilosti. Pokud na dovolenou jedete v půjčeném autě a nejste v technickém průkazu uveden jako jeho vlastník, nezapomeňte si k dokumentům přibalit i prohlášení vlastníka či provozovatele vozidla, že s touto cestou souhlasí. „Podobný postup platí i u zahraničních cest se služebním vozem, v němž byste měli vozit potvrzení od vlastníka, že vám vozidlo k cestě zapůjčil. Potvrzení pro firemní vozy musí být navíc přeloženo do cizího jazyka a disponovat notářským ověřením,“ vysvětlil Vojtěch Vacátko s tím, že u vozů pronajatých formou operativního leasingu jsou veškeré potřebné dokumenty součástí dokladů předaných klientovi společně s vozidlem.Přehledný seznam kontaktů a připravené formuláře

Součástí výbavy řidiče by měla být i složka obsahující seznam telefonních čísel na záchranné sbory v zemích, jimiž budete cestovat. Kontakty na policii, záchranáře či hasiče mějte napsané na papíře i uložené v mobilním telefonu. Rozhodně mějte po ruce i kontakt na asistenční službu. V neposlední řadě nezapomeňte na evropský formulář pro záznam o dopravní nehodě.

Témata:  Cestování dovolená auta

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy