6 kroků, jak postupovat, když si polijete notebook

PR článek - Snad každému se někdy stalo, že si nějakým nedopatřením polil notebook. Jak při této elektronické patálii postupovat, abyste počítač zachránili?

6 kroků, jak postupovat, když si polijete notebook
reklama

Notebook ihned vypněte

Pokud si polijete notebook, na nic nečekejte a okamžitě ho vypněte. Voda má destrukční vliv na vestavěné komponenty a navíc, když je politý notebook zapojen do elektrické sítě, může dojít ke zkratu a následnému požáru.

Vyjměte baterii

Baterii je vhodné z potřísněného počítače vyndat z důvodu jejího poškození. Záchranu akumulátoru oceníte hlavně proto, že jeho pořizovací cena nepatří k těm nejnižším.

Odpojte připojený hardware

Ze stejného důvodu jako u baterie je dobré odpojit všechen připojený hardware. To znamená flashky, externí disky, myš, klávesnici, reproduktory a podobně.

Osušte notebook hadříkem

Po vypojení všech přídavných komponentů přichází na řadu osušení suchým jemným hadříkem. Opatrně jej přiložte na nejpostiženější místa a nechte ho nasát tekutinu. Pokračujte, dokud notebook nebude na povrchu zcela suchý.

Notebook otočte vzhůru nohama

Po osušení notebook otočte vzhůru nohama, postavte ho do střechy nad ručník či jiný savý materiál a nechte z něj vykapat poslední zbytky vody. Za pokojové teploty by měl notebook v této poloze odpočívat ideálně několik desítek minut.

Navštivte servis

Počítač nezapínejte a další postup nechte na odbornících. Pokud nedokonale vyschlý notebook spustíte, riskujete dalekosáhlejší škodu, než jakou voda doposud způsobila.

Jak probíhá oprava politého notebooku v servisu?

Jakmile se váš notebook dostane do profesionálních rukou zaměstnanců servisu, můžete jen doufat, že jste v jeho domácí záchraně postupovali co nejrychleji a poškození se nestihlo rozšířit do dalších dílů a součástek. Opravář pak odstraní všechny kryty a důkladně očistí vnitřní části notebooku, zbaví ho prachu a dalších nečistot. Dále se vrhne na revizi jednotlivých částí, při níž zkontroluje jejich funkčnost, a případně objedná náhradní díly. Ty pak zainstaluje. Zbylé zdířky a ventilátory očistí a pak už má jen jednu povinnost – poslat vám fakturu. :)

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky