Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohonné hmoty dále zdražují, Češi však tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr. 

V příštím týdnu lze očekávat mírný růst se pohonných hmot v ČR. Cena ropy Brent se totiž stabilizovala, byť na poměrně vysoké úrovni, a v posledních dnech dokonce lehce klesá. Současně však dochází k oslabování koruny vůči dolaru. Tyto tendence, jež na cenu u českých čerpacích stanic mají protichůdný dopad, vyústí v příštím týdnu v růst cen u českých čerpacích stanic o zhruba deset haléřů na litr, jak v případně benzínu, tak nafty. 

Za stabilizací ceny ropy Brent a jejím mírným poklesem v posledních dnech stojí zejména ekonomické potíže Číny, která představuje největšího světového dovozce ropy. Včera zveřejněná data potvrdila přetrvávající deflační tlaky v čínské ekonomice, které signalizují její obecnější útlum, včetně právě ochabnutí poptávky po ropě a ropných produktech. I přes rušnou letní sezónu, která tradičně posiluje poptávku po ropě, a i přes červnové omezování těžby v podání Ruska, právě kvůli situaci v Číně nemá cena ropy sílu dále růst. Zůstává tak citelně pod úrovní 90 dolarů za barel.  

Cenu ropy tedy probíhající vrcholná turistická sezóna drží nahoře, leč není s to ji zvednou výše. Přitom nárůst ceny ropy z předchozí doby je v cenách pohonných hmot v ČR již prakticky zcela započítán. 

Levněji než Češi tankují v EU těchto dnů benzín Slovinci, Bulhaři a Rumuni. A také obyvatelé Malty. V Polsku benzín stojí v průměru stejně jako v Česku. Ve všech ostatních zemích EU je dražší než v ČR. Při cestách do nebo z Chorvatska se tedy vyplatí tankovat benzín právě ve Slovinsku. 

Zato nafta vyjde v Chorvatsku levněji než v Česku, přičemž ve Slovinsku je pro změnu dražší než v Česku. Levnější než v Česku je nafta v EU také ještě v Bulharsku a na Maltě. V ostatních zemích EU je její cena buď srovnatelná jako v Česku, nebo vyšší.  

Témata:  pohonné hmoty benzin nafta komentář

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.