Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euru hrozí propad po Trumpově vítězství a pádu německé vlády. Světoví miliardáři zbohatli o 1 500 miliard Kč

EUR
EUR
Foto: INCORP images

Deset nejbohatších lidí planety včera díky Trumpově vítězství zbohatlo historicky rekordně, v přepočtu dohromady o takřka 1500 miliard korun. Jediný, kdo z nich chudnul, Francouz Bernard Arnault, je současně jediným Evropanem v žebříčku, navíc vysoce závislý na odbytu v Číně. Příznačné. 

Elon Musk včera ke svému jmění přidal takřka 27 miliard dolarů (624 miliard korun). Pokud sociální síť X ztratila od té doby, co ji za 44 miliard dolarů pořídil, něco ze své hodnoty, jen včerejší Muskovo zbohatnutí – například na opojném růstu jeho akcií Tesly – ji kompenzovalo. Málokdo dnes bude tvrdit, jako se tvrdívalo před volbami, že Musk na své koupi údajně předraženého Twitteru šeredně prodělává. 

Zchudnutí jediného Evropana v žebříčku světově nejbohatších souvisí s Trumpovou hrozbou zavedení nových cel na dovoz z Číny či EU. Evropské burzy se včera široce propadly, zatímco ty americké mohutně rostly. Klesaly také burzy čínské. Ruku v ruce s tím se tenčilo Arnaultovo jmění a sláblo euro. 

Trumpovo vítězství totiž zvyšuje ekonomická – a potenciálně i bezpečnostní – rizika pro EU a v důsledku tedy může přimět Evropskou centrální banku, aby rychleji snižovala své úrokové sazby. Banky jako ABN Amro a ING očekávají v nadcházejících měsících další, citelný pokles eura, až na paritu s dolarem. Podle Deutsche Bank člověk koncem letoška pořídí za jedno euro možná už jenom 1,03 dolaru (nyní pořídí 1,075 dolaru).

Propad eura může ještě urychlit včerejší rozpad německé vlády. Předčasné volby budou v Německu v březnu 2025, půl roku před řádným termínem. Vláda kancléře Olafa Scholze se fakticky rozpadla po vyhození ministra financí Christiana Lindnera.

Za koncem kabinetu je fundamentálně náraz do zdi ekonomické reality. Na Scholze tlačí nový, Trumpův viceprezident USA J. D. Vance, aby výrazně navýšil výdaje na obranu. Zelený Robert Habeck, kancléřův zbývající koaliční souputník, tlačí na Scholze z druhé strany, aby neupustil od sebezničujících cílů Green Dealu. Lindner chápe, že nelze mít oboje najednou a prosperující ekonomiku k tomu i s udržitelnými veřejnými financemi. Zjevně právě proto musel jít.

Témata:  EUR Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

23. března 2026 13:03

20. března 2026 12:40

16. března 2026 14:29

Napětí na Blízkém východě rozhýbalo trhy. Hypotéky mohou přestat zlevňovat

Geopolitické napětí na Blízkém východě zvyšuje nejistotu na finančních trzích. Rostou výnosy dlouhodobých dluhopisů i sazby úrokových swapů, které bankám zdražují financování hypoték. Investoři by však podle analytika Swiss Life Select Šimona Schloffa neměli reagovat unáhlenými výprodeji a měli by držet diverzifikované portfolio s dlouhodobým horizontem.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Paliva v Česku zdražují rychleji než v EU, roli hrají vysoké marže, uvádí UBS

Dva největší provozovatelé čerpacích stanic v Česku, polský Orlen a maďarský MOL, nyní vykazují nadstandardní rafinační marže, plyne z údajů největší švýcarské banky UBS. Jsou podle ní vyšší o desítky procent. V Česku přitom provozují dohromady takřka 750 čerpacích stanic a jejich cenotvorba má tudíž zásadní podíl na tom, že pohonné hmoty v důsledku války v Íránu zdražují v Česku jedním z nejvýraznějších temp v EU, jak tento týden zjistila Evropská komise.