Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlato smazalo ztráty, cenu podpořila zpráva o Trumpově koronaviru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zlato smazalo ztráty, které dnes nabralo při obchodování v Asii, a jeho cena se začala zvyšovat. Podle obchodníků k tomu přispěla zpráva, že americký prezident Donald Trump má pozitivní test na koronavirus, a s tím související nejistota. Naopak takzvané futures na americké akcie dopoledne prudce klesaly, což znamená, že závěr týdne se ve Spojených státech a patrně i jinde ve světě ponese ve znamení ztrát.

Zlato k okamžitému dodání se před 10:00 SELČ prodávalo zhruba za 1908 dolarů (43.826 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), a vykazovalo tak ve srovnání s předchozím dnem růst asi o 0,2 procenta. Od začátku týdne už je cena kovu vyšší skoro o tři procenta, což je nejlepší týdenní výkon skoro za dva měsíce.

"Zpráva, že Trumpovi byl zjištěn covid-19, způsobila okamžitý a skokový růst ceny zlata, investoři se rychle přesouvají k bezpečným aktivům," řekl hlavní analytik společnosti OANDA Jeffrey Halley. "Očekáváme, že neochota riskovat zůstane teď vyšší... bude záležet, jak se ta situace vyvine přes víkend. Zejména, zda budou mít pozitivní test i další členové z nejvyššího vedení americké vlády. Pak by zlato před sebou mohlo mít delší období růstu," dodal.

Spolu se zlatem je zájem také o stříbro, jehož cena přidávala zhruba 0,7 procenta na 24,07 USD/oz. Za týden má stříbro k dobru asi pět procent. Naopak palladium a platina měly nepatrné ztráty.

Cena zlata v srpnu vystoupila na historické maximum nad 2060 USD za troyskou unci a většina analytiků předpovídá, že zlato bude v dlouhodobém výhledu v růstu pokračovat. Jako jeden z důvodů nejčastěji zmiňují masivní podporu, kterou od začátku pandemie způsobené šířením nového typu koronaviru poskytují ekonomikám centrální banky po celém světě, čímž znehodnocují papírové peníze.

Témata:  zlato Koronavirus COVID-19 Donald Trump

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 16:42

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.