Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

McDonald's výrazně zvýšil čtvrtletní tržby, vyšší ceny lidi neodradily

McDonald´s
McDonald´s
Foto: Pixabay

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v prvním čtvrtletí zvýšil srovnatelné tržby meziročně o 12,6 procenta, čímž výrazně překonal odhady analytiků. Zákazníky neodradily ani vyšší ceny, k nimž řetězec přistoupil ve snaze kompenzovat vyšší vstupní náklady. Do restaurací McDonald's přišlo ve čtvrtleté také více lidí než před rokem.

Podnik to dnes uvedl ve své výsledkové zprávě.

Konsolidované tržby se meziročně zvýšily o čtyři procenta na téměř 5,9 miliardy dolarů (více než 125 miliard Kč). Analytici v anketě společnosti Refinitiv přitom očekávali pokles tržeb, v průměru o 1,4 procenta. U srovnatelných tržeb, které berou v úvahu jen provozovny, které existovaly i před rokem, počítali analytici s růstem o 8,5 procenta.

"K lepším tržbám pomohl strategický růst cen menu, čímž společnost přesunula vyšší náklady spojené s inflací na zákazníka," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Výsledky firmy podle něj ukazují na odolnost podniku vůči makroekonomickým vlivům.

McDonald's odstartoval výsledkovou sezonu mezi restauracemi, které mají akcie na burze. Investoři očekávají růst tržeb, chtějí ale vědět, zda jsou lidé ochotni nadále se stravovat mimo domov i v časech, kdy se mohou ještě zhoršit hospodářské vyhlídky. V pondělí oznámil výsledky hospodaření řetězec Subway, i když jeho akcie nejsou na burze. Firma uvedla, že srovnatelné tržby v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 12,1 procenta a že vyšší byl meziročně i počet zákazníků v jejích restauracích.

"Inflace a silný americký dolar byly dva základní parametry, které táhly výsledky McDonald’s od minulého roku dolů. Dolar od začátku roku slábne, což pomáhá tržbám na mezinárodní úrovni a na inflaci se ukázalo, že společnost dokáže dokonce profitovat," řek Hájek. "Společnosti se dokonce podařilo mírně vylepšit provozní marže, což naznačuje, že vychází z aktuálního prostředí jako vítěz," dodal.

McDonald's zvýšil čistý zisk na 1,8 miliardy z 1,1 miliardy dolarů před rokem. Podnik nyní restrukturalizuje své obchodní aktivity, což zahrnuje snížení počtu zaměstnanců ve Spojených státech a zavírání některých kanceláří. Na tyto účely v prvním čtvrtletí vynaložil mimořádné náklady kolem 180 milionů dolarů.

Řetězec představil i některé novinky u svých nejprodávanějších burgerů, na některých trzích nabízí i jiné housky a také vylepšené sendviče Big Mac, což je jeho vlajková loď. McDonald's už dříve uvedl, že lidé s nízkými příjmy u něj utrácejí méně, chodí ale častěji.

Témata:  McDonald´s

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zájem o brigádníky letos poklesl

Zájem firem o brigádníky a sezónní pracovníky letos ve srovnání s předchozími lety poklesl. Zatímco ještě vloni nabídka letních brigád převyšovala poptávku ze strany uchazečů, tohle léto se podobná situace neočekává. Když už se nějaká nabídka objeví, jedná se ve valné většině případů o manuální práci. Uchazeči ovšem nejčastěji preferují brigády v kanceláři. Mzdové ohodnocení se podle dat personální agentury Grafton Recruitment oproti loňskému roku nezměnilo, dle novely zákoníku práce však brigádníci mohou získat nárok na dovolenou.