Státy EU: Hrozba amerických cel nezmizela, chceme jednat

Evropská unie chce pokračovat v jednání o urovnání obchodních sporů se Spojenými státy, které jsou pro EU klíčovým partnerem. Shodli se na tom dnes unijní ministři obchodu, kteří v Bruselu probírali vývoj obchodních vztahů ovlivněný protekcionistickými opatřeními amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle eurokomisařky Cecilie Malmströmové sice hrozba amerických cel na auta nezmizela, obě strany mají ale přes rozpory i společné zájmy.

USA, ilustrační fotografie
reklama

Ministři se k debatě sešli týden poté, co Trump nevyužil možnosti uvalit cla na evropské automobily a automobilové součástky, kterou mu dával zákon o ochraně amerického průmyslu. Trump označoval hrozbu až 25procentních cel za silný nástroj v obchodních jednáních.

"Ta hrozba stále nezmizela a my jsme si toho vědomi," prohlásila po jednání eurokomisařka Malmströmová. Obě strany podle ní navzdory zmíněným Trumpovým plánům zatím respektují úmluvu, na níž se vloni americký prezident dohodl s šéfem Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem. Její text uvádí, že EU a USA budou pracovat na odstranění celních bariér a dalších překážek společného obchodování.

"Klíčem je snížit napětí a spolupracovat," poznamenal finský ministr zahraničního obchodu Ville Skinnari, jehož země ministerská jednání řídí.

Unie podle Malmströmové nehodlá zavádět na americké zboží žádná nová cla, dokud bude Washington postupovat v souladu se zmíněnou dohodou. Velký problém nicméně unie vidí ve sporu týkajícím se nedovolené podpory výrobců letadel Airbus a Boeing. Washington se kvůli tomu minulý měsíc rozhodl zavést cla na evropská letadla a na zemědělské zboží.

"Jsme zklamáni přístupem Spojených států, co se týče cel. Budeme mít možnost uvalit na Boeing cla příští rok, až je schválí Světová obchodní organizace," prohlásila komisařka. EU podle ní ale dala Washingtonu jasně najevo, že by v otázce dodávek dílů pro civilní letadla preferovala dohodu před cly.

Témata: USA | clo | ekonomika | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky