Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v únoru snížila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v únoru poprvé za čtyři měsíčně snížila kvůli obavám z toho, že se Číně nepodaří zabránit šíření nového koronaviru. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila společnost Sentix.

Index důvěry investorů v únoru klesl na 5,2 bodu z lednových 7,6 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles na 4,1 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání klesl na 6,5 bodu z lednových 9,8 bodu.

Mírný pokles odráží názor investorů, že ekonomické škody způsobené novým typem koronaviru se omezují převážně na Čínu, uvedl šéf Sentixu Manfred Hübner. Globální ekonomiku nyní podle něj stimuluje americké hospodářství.

"Epidemie koronaviru a následná drastická opatření čínské vlády vrhají stín na ekonomický výhled," konstatoval dále Hübner. "Dopad je zatím naštěstí minimální," dodal.

"S ohledem na výrazné poklesy v čínských hospodářských statistikách je jasné, že negativní dopad bude patrně mnohem větší, pokud se v nadcházejících dnech neukáže, že se šíření koronaviru zamezilo," uvedl Hübner.

Zatímco důvěra investorů v ekonomiky eurozóny a Asie poklesla, ve Spojených státech, největší světové ekonomice, index v únoru stoupl na 20,3 bodu z lednových 15,9 bodu. Dosáhl tak největší hodnoty od listopadu 2018.

Společnost Sentix se při průzkumu dotazovala 1086 investorů mezi 6. a 8. únorem.

Témata:  ekonomika Eurozóna

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

Důchodci pozor, změna důchodů od dubna. Co bude jinak?

Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.