Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v únoru snížila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v únoru poprvé za čtyři měsíčně snížila kvůli obavám z toho, že se Číně nepodaří zabránit šíření nového koronaviru. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila společnost Sentix.

Index důvěry investorů v únoru klesl na 5,2 bodu z lednových 7,6 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles na 4,1 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání klesl na 6,5 bodu z lednových 9,8 bodu.

Mírný pokles odráží názor investorů, že ekonomické škody způsobené novým typem koronaviru se omezují převážně na Čínu, uvedl šéf Sentixu Manfred Hübner. Globální ekonomiku nyní podle něj stimuluje americké hospodářství.

"Epidemie koronaviru a následná drastická opatření čínské vlády vrhají stín na ekonomický výhled," konstatoval dále Hübner. "Dopad je zatím naštěstí minimální," dodal.

"S ohledem na výrazné poklesy v čínských hospodářských statistikách je jasné, že negativní dopad bude patrně mnohem větší, pokud se v nadcházejících dnech neukáže, že se šíření koronaviru zamezilo," uvedl Hübner.

Zatímco důvěra investorů v ekonomiky eurozóny a Asie poklesla, ve Spojených státech, největší světové ekonomice, index v únoru stoupl na 20,3 bodu z lednových 15,9 bodu. Dosáhl tak největší hodnoty od listopadu 2018.

Společnost Sentix se při průzkumu dotazovala 1086 investorů mezi 6. a 8. únorem.

Témata:  ekonomika Eurozóna

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy