Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Domácí maloobchodní tržby rostou šestý měsíc v řadě, obavy z inflace trvají

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Domácí maloobchodní tržby za srpen meziročně vzrostly o 5,1 % %, meziměsíčně o 0,3 %. Jedná se sice o vyšší tempo růstu než v předchozím měsíci, přesto srpnová data zaostala za očekáváním trhů. Ta počítala s růstem o 7,4 % y/y.

Jedná se sice o šestý měsíc v řadě, kdy tržby maloobchodníků rostou a zdá se, že jsme z nejhoršího venku, ale zdání může klamat. Lidé mají chuť utrácet, ale visí zde otazník inflace. Růst cen bude brzdit poptávku i v budoucnu. I když ČNB chce s inflací bojovat zvyšováním sazeb, růst cen je způsoben z převážné části externími vlivy, na které ČNB nedosáhne. Ceny zboží na pultech obchodů se budou zvedat i v dalších měsících a spotřebitelé si každý zbytnější nákup rozmyslí. Zboží dlouhodobé spotřeby zůstane až na posledním místě.

Obava o budoucí příjmy a ztrátu zaměstnání dnes není vysoká, nezaměstnanost navíc ještě klesla na 3,5 %, takže lidé věří, že v případě ztráty práce, rychle najdou novou.

Češi nechali v kasách prodejců nepotravinářského zboží o 10,7 % více než loni. Za pohonné utratili o 3,3 % více, naopak tržby za potraviny klesly o 1,5 %. 

Nejvíce si pak lidé pořizovali počítače a mobilní telefony, za které utratili meziročně o 14,6 % více. Dařilo se i prodejcům výrobků pro domácnost, oděvů i obuvi. Naopak prodejcům potravin v nespecializovaných prodejnách tržby klesly o 1,6 %.

Témata:  ekonomika maloobchod

Související

Aktuálně se děje

21. října 2025 11:48

Zlato láme rekordy: Nejistota ve světě žene investory k nejstarší jistotě lidstva

Král drahých kovů si pověst „bezpečného přístavu“ na finančních trzích obhajuje s velkým přehledem. Od začátku roku 2025 jeho cena vzrostla o více než 50 % a poprvé v historii překonala hranici 4 000 USD za trojskou unci – a to dokonce během vládního shutdownu v USA. Takto prudký růst však otevírá otázku, zda zlato zvládne udržet tempo a zamíří až k hranici 5 000 USD, nebo přijde ochlazení. Podrobnější pohled na situaci nabízí Olívia Lacenová, analytička Wonderinterest Trading Ltd., ve své aktuální analýze.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Stát přijde o miliardy, ceny moc neklesnou. Nová vláda žene gastro do maďarského experimentu

Snížení DPH na podávání nealkoholických nápojů v gastronomii z 21 % na 12 %, které chystá vznikající vláda, by snížilo příjmy státního rozpočtu přibližně o 1,5 miliardy Kč ročně. Dopad na ceny pro zákazníky by však byl omezený – zkušenosti ukazují, že podniky snížení sazby obvykle plně nepřenesou do cen. Část úspory si ponechávají jako vyšší marži, takže opatření pomáhá spíše podnikatelům v gastronomii než spotřebitelům.