Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská firma zažalovala Apple, chce miliardové odškodné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čínská společnost Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology, známá i pod kratším názvem Xiao-i, podala žalobu na americkou společnost Apple. Tvrdí v ní, že výrobce iPhonů bez povolení využil některé její patenty. Škody čínský podnik vyčíslil na deset miliard jüanů (32,1 miliardy Kč) a tuto částku po americké firmě hodlá vymáhat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Čínská firma v oznámení na sociálních sítích požaduje, aby Apple přestal "vyrábět, používat, slibovat prodej, prodávat a dovážet" výrobky, které zasahují do jejích patentových práv.

Xiao-i tvrdí, že technologie rozpoznávání hlasu Siri, kterou Apple používá, pracuje s patentem, o který firma požádala v roce 2004 a který jí byl v roce 2009 přiznán.

Apple na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval. Reuters také upozorňuje, že kopii příslušné žaloby, o které Xiao-i hovoří, se mu zatím nepodařilo dohledat.

Žaloba je pokračováním sporu, který se táhne už téměř deset let. Společnost Shanghai Zhizhen firmu Apple kvůli patentům k technologii rozpoznávání hlasu poprvé zažalovala roku 2012. V červenci nejvyšší lidový soud v Číně rozhodl, že patent je platný.

Na Apple kvůli patentům podaly žalobu i jiné firmy. Například loni se Apple překvapivě dohodl s americkým výrobcem čipů Qualcomm na urovnání sporu o porušování patentních práv při výrobě telefonů iPhone. V roce 2018 pak Apple urovnal vleklý spor s jihokorejskou společností Samsung Electronics, tehdy šlo o patenty na výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení.

Kvůli patentům vedl Apple spor například i s finskou společností Nokia a s americkým Googlem, stejně jako s americkou společností Motorola.

Témata:  Apple

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:51

14. ledna 2026 11:40

Byt za miliony, ve kterém se sotva otočíte. Nový trend pražského bydlení

Nové byty v Praze se dlouhodobě zmenšují a developerský trh se stále více orientuje na investiční jednotky. Podle realitního makléře Jakuba Kalába se v praxi objevují i novostavby s jednotkami o velikosti pouhých 16 metrů čtverečních s cenovkou v řádu několika milionů korun. Také data Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) poukazují na nový trend – průměrná velikost bytů v nabídce klesá, zatímco ceny dále rostou.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato, stříbro i bitcoin padají: Trumpův vybraný šéf Fedu slibuje zázraky na počkání

Proč padá zlato, stříbro i bitcoin? Fundamentálně proto, že Kevin Warsh, vybraný prezidentem USA Donaldem Trumpem do čela americké centrální banky, má plány, jak ozdravit dolar natolik, že by byl dlouhodobě udržitelný coby nakonec dokonce deflační měna. Takže tím by z velké části odpadla nutnost investovat do jiných deflačních aktiv, jako je právě zlato, stříbro či bitcoin.